Найжорстокіший футбол та 5 інших дивовижних фактів про цивілізацію майя

Сьогодні індіанці майя асоціюються перш за все з пірамідами, загубленими в джунглях, а також з кінцем світу 2012 року, що не відбувся. Однак цей народ був набагато прогресивнішим, а його нащадки живуть і в наші дні: де саме ми розповідали ось тут. Майя були однією з коліск цивілізації, поряд з Месопотамією, Єгиптом та іншими. Нам уже багато що відомо про цих індіанців: вони мали свій календар, письмовість, традиції та навіть свої види спорту, в які грають і сьогодні.

Майя мали понад 40 міст

У народності майя в епоху розквіту налічувалося близько сорока міст, серед яких Тікаль, Чичен-Іца, Ушмаль, Паленке. У різних поселеннях мешкало від 5 тис. до 50 тис. осіб для давньої цивілізації це просто гігантські цифри. Усього ж населення майя в класичний період сягало 2 млн осіб: це можна порівняти з чисельністю сучасної Словенії.

Міста майя ще належить відкрити

Вчені вважають, що ми ще маємо відкрити міста майя: артефакти виявляють і сьогодні. Наприклад, у 2014 році знайшли 2 міста: Тамчен та Лагуніта. Також занапащене городище знайшли у джунглях Гватемали у 2018 році.

Піраміди майя більші за єгипетські

Деякі піраміди у Мезоамериці набагато більші за своїм обсягом, ніж відомі піраміди Єгипту. Так, найбільша піраміда знаходиться у місті Ель-Мірадор у Гватемалі. Називається вона Ла-Данта: і хоч у висоту вона 72 метри (піраміда Хеопса – 146 метрів), її обсяг – 2,8 млн. куб. м. Це означає, що це найбільша стародавня споруда планети. На жаль, Ла-Данта, як і сам Ель-Мірадор, не особливо відомі, оскільки стародавнє місто вкрите густими джунглями Гватемали, потрапити сюди можна лише з дуже досвідченим гідом.

Розвинена система листа, яку розгадали любителі

У майя була дуже розвинена писемність: вона налічувала понад тисячу ієрогліфічних символів. Наприклад, саме таку кількість китайських ієрогліфів використовують у 92% щоденних друкованих видань у Китаї. Писемність майя була загадкою протягом століть, а розгадав її вчений із СРСР, який ніколи не був у містах Мезоамерики, та лінгвіст-аматор. Першим був Юрій Кнорозов, 1963 року він випустив монографію, присвячену писемності майя. У Гватемалі йому вдалося побувати лише 1990 року.
Наступним етапом у вивченні писемності майя стали роботи Тетяни Проскурякової, яка народилася в Російській імперії, але в дитинстві переїхала до Штатів. Вона була археологом і за допомогою робіт Кнорозова змогла ідентифікувати імена імператорів майя, а потім розшифрувати їхню писемність.

Від майя дійшло лише 4 книги

Іспанці, які захопили землі індіанців майя, прагнули знищити спадщину давньої народності. Так, 1562 року іспанський єпископ Дієго де Ланда спалив тисячі артефактів майя, у тому числі й рукописи. До наших днів дійшло лише кілька пам’яток писемності: Парижський, Мадридський та Дрезденський кодекси. Вони відіграли ключову роль у розшифруванні писемності майя, з їх копіями працював і Кнорозов. Декілька років тому також було визнано справжнім ще один пам’ятник писемності майя – кодекс Грольє.

Майя мали свій футбол з дуже жорсткими правилами

Гра тлачтлі, звісно, лише віддалено нагадує футбол. Майданчики для ігор є у багатьох містах майя, що говорить про популярність цієї гри. Ідея була у тому, щоб утримувати м’яч на території майданчика, при цьому використовувати для удару лише стегна. Гра була жорстка з двох причин: м’яч був дуже важким, близько 4 кг (наприклад, футбольний м’яч важить близько 400 г). Тож із такою вагою можна було легко отримати травми. Ну а друга причина може шокувати сучасного чоловіка – капітана команди, яка програла, приносили в жертву. Свою участь він брав із гідністю. Ця традиція ще раз показує, наскільки радикально відрізняється відношення життя та смерті у нас та давніх цивілізацій.

Насправді однієї статті не вистачить, щоб розповісти про традиції майя, в їхній культурі було ще багато цікавого: наприклад, вони робили навмисне своїх дітей косоокими, обточували зуби, а жертвопринесення у них було нормою…

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!