Нащадки стародавніх майя: чи залишилися в Америці індіанці майя, і де вони зараз живуть

Суперечки про те, чому велика цивілізація майя на час приходу іспанців занепадала, не припиняються досі. Ну, а колонізатори посприяли тому, що цивілізація майя як така повністю зникла. А що трапилося із самим народом майя, і де сьогодні живуть нащадки будівельників грандіозних пірамід?

До того моменту, коли іспанці висадилися на берег американського континенту, цивілізація індіанців майя переживала не найкращі часи. Розквіт цивілізації припав на VI-IX століття нашої ери, коли майя займали територію півострова Юкатан та прилеглі тропіки аж до Тихого океану. Це був регіон із розвиненим сільським господарством, системою водопостачання, грамотною структурою управління та великими містами, такими як Чичен-Іца, Ушмаль, Тулум, Паленке. Але в X столітті більшість міст та грандіозних храмових комплексів було занедбано. Історики вважають, що причиною трагедії імперії майя могли стати різкі кліматичні зміни, що призвели до багаторічних посух. Зниження кількості осадом викликало гостру нестачу прісної води та загибель урожаю, що спричинило масовий голод і різке скорочення чисельності населення. Згідно з іншими дослідженнями, самі майя спровокували екологічну катастрофу на території Центральної Америки: масштабна вирубка тропічних лісів задля обробітку кукурудзи та інших культур призвела до деградації ґрунту та різкого зниження врожайності.

На момент приходу колонізаторів, на початку XVI століття, цивілізація майя була поділена на кілька ворогуючих між собою міст-держав. Через постійні внутрішні конфлікти і через епідемії, що спалахнули народи майя не зміг протистояти конкістадорам, і їх землі були захоплені іспанцями.

Сьогодні на території колись могутньої імперії майя розташовано кілька незалежних держав. Це Гватемала, Беліз, Мексика (південна частина країни), частина Сальвадора та Гондурасу. Саме в цих країнах проживають індіанці майя – нащадки давніх будівельників пірамід. Сучасні індіанці майя – це група близькоспоріднених народів, які розмовляють мовами майянської групи, що налічує понад 25 мов. Як не дивно, але серед чистокровних майя дуже високий відсоток володіння рідною мовою, чого не можна сказати про багатьох інших корінних мешканців американського континенту. При цьому більшість індіанців є двомовними, тобто, крім рідної мови, володіють ще й іспанською.

Народи майя становлять близько 40% населення Гватемали, а їх чисельність у цій країні щонайменше 6 мільйонів (за іншими оцінками, близько 8 мільйонів). В основному це народи майя кіче, кекчі, якчикелі та мами. Близько 800 000 осіб, які є нащадками майя, мешкають у південних штатах Мексики. У Белізі чисельність майя оцінюється у 30 000 осіб. Крім того, кілька індіанців майя проживає в Сальвадорі та Гондурасі. Виходить, що приблизна чисельність сучасних індіанців майя становить близько 6 мільйонів людей, які проживають у регіоні давньої цивілізації майя. Більшість з них розмовляє рідними мовами і веде традиційний спосіб життя. Здебільшого це мешканці сільської місцевості, які займаються вирощуванням кукурудзи та інших культур, а також традиційним ткацтвом.

Індіанці майя відстоюють свої права, а активісти з корінних індіанців беруть участь у громадському та політичному житті Гватемали та південних мексиканських штатів.

Слід згадати і про те, що в цьому регіоні мешкає велика кількість метисів – нащадків від змішаних шлюбів іспанців та індіанців майя. Але вони вже не володіють мовами майя і дуже далекі від їхньої культури, проживаючи в основному в містах і ведучи сучасний спосіб життя.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!