Цікаві факти про святкування Андріївських вечорниць у європейських країнах

Не зважаючи на те, що з кожним роком страдовні традиції наших предків забуваються і не продовжуються молодим поколінням, все таки залишається маленький відсоток тих, кому цікаво вивчати та успадковувати традиції святкувань Андріївських вечорниць, адже це веселе та магічно-заворожуюче свято.

У церквах по всій Європі останній день листопада – це день пам’яті святого апостола, який віддав своє життя за поширення “Доброї Новини” – проповідування християнства. У грецькому місті Патрі побудований Андріївський собор на берегах Іонічного моря, увінчаний віруючими.

Далі на захід у Середземному морі, на південно-західному узбережжі Італії, обличчям до затоки Салерно, розташований мальовничий порт Амалфі. Там розташований собор святого Андрія, що блищить золотою мозаїкою. Всередині є мощі святого і його чудова срібна статуя, яка провадиться навколо вулиць та площ Амальфі у день святкування пам’яті святого апостола.

Цікаві факти про святкування Андріївських вечорниць у європейських країнах

Сьогодні чудовий Андріївський собор, що був збудований у XVIII столітті у Києві з білими та блідо-блакитними стінами, зеленими цибульними куполами, облямованими золотом, стоїть на місці, де були побудовані численні попередні церкви, щоб пам’ятати про вершину гори, де вважається, що апостол Андрій поставив перший християнський хрест.

За часів наших дідусів та бабусь вечорниці були одним із найпопулярніших заходом серед молоді. Адже не було інтернету, соціальних мереж і вигідним місцем, де можна було знайти собі пару чи позалицятись – це були вечорниці. У ніч на Андрія молодь збиралась у велику гурму, дівчата ворожили, співали, а хлопці бешкетували та придивлялись до красунь. У слов’янському народі існує багато збережених традицій, як правильно зустрічати Андріївські вечорниці та що необхідно зробити, щоб вдало вийти заміж.

Цікаві факти про святкування Андріївських вечорниць у європейських країнах

Україна

У Україні свято Андрія Первозванного відзначається 13 грудня з співами та вечорницями, де млинці та тістечка використовуються для того, аби допомогти дівчині знайти свого майбутнього чоловіка. Андріївська ніч – це час і для зловмисного бешкетництва, а саме: поставити плуг на дах будинку або зняти ворота та занести на річку – всі дохристиянські традиції, пов’язані з залицянням і шлюбом.

Румунія

У Румунії Андріївські вечорниці – це час для магічних обрядів з метою відвернути злих духів і очистити землю та людей. Секретна зброя – це часник, який кладуть вночі напередодні дня св. Андрія на стіл. Також зв’язаний пучок часнику румуни розміщують виключно біля дверей, вікон та димоходів.

Польща

Багато людей вважають, що святий Андрій є покровителем Польщі. Насправді це святий Казимир Ягеллон (1458-84). Проте останній день листопада в Польщі – це ніч для чарівних та магічних ігор, де дівчата можуть шукати майбутніх чоловіків і дізнаватись про свою долю.

Болгарія

У Болгарії день святого Андрія відомий як Едреї (День ведмедя). З історії йдеться мова про те, що святий Андрій поскаржився Богу, що у нього немає святкового дня, тому Бог сказав йому, що будь-який чоловік, який не святкував день святого Андрія, повинен був нести на руках власного коня! Також у давнину господарі кидали кукурудзу на вогонь, щоб не дати ведмедям руйнувати їх урожай, оскільки одна легенда вказує на те, що зло мачухи каралися за те, що її дочка перетворилася на ведмедя.

 

Німеччина

Німецький фольклор радить самотнім жінкам, які хочуть вийти заміж, просити про допомогу у святого Андрія. Вночі до 30-х років, жінка повинна оголитися, тоді вона матиме змогу побачити свого майбутнього чоловіка у сні. Існує також повір’я, що молода жінка також повинна відзначити місце лайки собак у Андріївську ніч, адже її майбутня половинка прийде саме із того напрямку, де загавкає собака.

Попри те, що Андріївська ніч має ще дохристиянські мотиви, молоді подобається ворожити та дізнаватись про свою майбутню половинку і у наш час. А може, дійсно, все задумане та омріяне стане реальністю…

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!