Цікаві факти про гору Fuji «Фудзі»

1. На острові Хонсю понад двохсот географічних об’єктів, які називаються Фудзіямі: місто Фудзіямі в префектурі Сайтама, селище Фудзіямі в повіті Сува префектури Нагано і так далі. “Мі” по японськи означає “дивись” – з цих місць відкриваються найкращі краєвид на Фудзіяму.

2. Як для нас не дивно, “яма” по-японськи – гора. В “Фудзі” британський місіонер Джон Бачелор знайшов айнське слово “вогонь”, але японські вчені його спростували. Айни дійсно колись жили на Японських островах і продовжують жити в невеликому числі та понині, і цілком могли помітити вогнедишний вулкан. Але японці виявили в країні і інші гори з назвою Фудзі, які не є вулканами. Спори про назву тривають досі, але найбільш імовірно, що Фудзіяма означає “Крута гора” або “Гарний довгий схил гори”

3. Фудзіяма – типовий стратовулкан, тобто вулкан, що має форму конуса і складений з шарів затверділої лави і вулканічного попелу. Для таких вулканів характерні періодичні вибухові виверження, і Фудзі не псує статистики: з 781 року він вивергався, вивергаючи базальтову лаву, 12 раз. Найбільші виверження трапилися в 800, 864 і 1707-1708 роках. Останнє – воно, поки і є останнім, зате саме, ймовірно, сильне: викинутий їм попіл вкрив Едо (нинішній Токіо) 15-сантиметровим шаром попелу. Дивно, але серед численних гравюр із зображенням гори немає жодної, де б вулкан вивергався.

4. Виявляється, гора Фудзіяма є приватним володінням. У синтоїстському Великому храмі Хонг Сенген збереглася дарча 1609 року, згідно з якою Сьогун, тобто військовий правитель Японії, передав гору Фудзі в власність храму. У 1974 році справжність дарчим підтвердив верховний суд Японії. Так що нині Фудзі – це приватне володіння храму Хонг Сенген.

5.

Дощ застилає все навколо, Але Фудзі-сан все одно виділяє чарівність, Навіть залишаючись невидимою.

Ці рядки Мацуо Басьо склав більш як 300 років тому після того, як він піднявся на Фудзіяму. Японці почали практикувати сходження на Фудзіяму ще в XII столітті. І звикли так, що навіть породили прислів’я:

“Хто ні разу не піднявся на вершину Фудзі – той дурень. Але той, хто двічі забрався на вершину Фудзі, – двічі дурень”.

6. Нині на Фудзі піднімаються 200 000 чоловік щорічно, причому 30% з них іноземці. Найбезпечніше сходити на Фудзіяму з 1 липня по 27 серпня – в цей період там працюють рятувальники і численні “ямагоя” – гірські хатинки, де продають їжу і напої. Там же можна і перепочити – на особливих спальних полицях. Для зручності горосходжувачів гору Фудзі розбили на 10 рівнів, причому до 5-ї станції, де розташована парковка і незліченні ресторани, можна дістатися на автомобілі або навіть на рейсовому автобусі. Звідти на вершину ведуть чотири маршрути, підйом по яких займає від трьох до восьми годин, не рахуючи відпочинку на спільних полицях. Спускаються куди більш жваво – години дві-три. Крім цих чотирьох є ще маршрути для бульдозерів, які возять Усе, що потрібне для гірських хатин і магазинчиків і евакуюють в разі потреби постраждалих.

7. Гора Фудзі – частина національного парку Фудзі-Хаконе-Ідзу, тому смітити на схилах гори суворо заборонено. Про це постійно попереджають особливі таблички, і не дає забути безкоштовний пакет для сміття, виданий на старті сходження. Побудовано на схилах і біотуалети, причому частина з них автомати і харчуються від сонячних батарей. Деякі з них навіть з підігрівом сидінням. Але за зручність доведеться платити: це, ймовірно, єдині в Японії платні туалети.

8. Вперше Фудзіяму зобразили в серії сувоїв XIII століття, що оповідають про життя священика Іппена. Її малювали художники Тайга в XVIII столітті і Бунтё на рубежі століття XIX-го. Але великий західний світ вперше побачив гору Фудзі на гравюрах Кацусіки Хокусая і Утагава Хіросіге. У 1820-х роках подорожі на Фудзі увійшли в моду і особисто одержимий цим національним пейзажем Хокусай відповів сподіванням публіки і обезсмертив своє ім’я. І кольорові “36 видів Фудзі”, і чорно-білі “100 видів Фудзі” нині числяться в шедеврах світового мистецтва. Хіросіге створював свої “36 видів Фудзі” років на 20 пізніше, але і ці роботи увійшли в історію графіки.

9.

Ползі, равлик, по схилу Фудзі, вгору, до самих висот!

Це хокку Кобаясі Ісса – саме, мабуть, відоме, але зовсім не єдиний твір про Фудзі. Гора надихала багатьох поетів і письменників, причому далеко не всі вони – японці. Американський письменник Роберт Желязни написав оповідання “24 види гори Фудзі кисті Хокусая”, де головна героїня здійснює паломництво до Фудзі, а путівником їй служать гравюри Хокусая.

10. Священна гора – невичерпне джерело натхнення фахівців з розробки імен компаній. Журналіст -міжнародник Всеволод Овчинников запевняє, що список фірм, в назву яких входить ім’я Фудзі, займає вісім сторінок телефонної книги. Одну з цих компаній ви безумовно знаєте, це – Fujifilm.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!