Цікаві факти про “Чорну П’ятицю”

Історія назви

Термін «Чорна П’ятниця» остаточно закріпився в якості назви дня початку розпродажів в середині 20-го століття. Найперша згадка словосполучення зафіксовано в одному з журналів США, присвячених менеджменту. Стаття згадувала про те, що багато працівників беруть лікарняний на день розпродажів, щоб замість роботи піти по магазинах, тим самим впливаючи на роботу підприємств і організацій. Закріпила термін «Чорна П’ятниця» поліція Філадельфії, фіксувала величезні пробки і важку дорожню обстановку в цей день.

Календарна дата

Багато хто знає, що Чорна Пятниця припадає на кінець листопада, але не всім відома прив’язка «свята розпродажів» до Дня Подяки. Це національне свято в США щорічно відзначають в четвертий четвер листопада. Його святкують з 16 століття, коли перші переселенці-колоністи вирішили віддячити небесній силі за щедрий врожай, який допоміг їм вижити. Однак сама Чорна П’ятниця, як день розпродажів, почала свою історію в кінці 19-го – початку 20-го століття.

Історія появи

Родоначальником розпродажів в США можна вважати Франкліна Вулворта (Franklin Woolworth), який ще в 1873 році організував розпродаж «все по 5 центів» (приблизно 2 долари в нинішніх цінах). Однак до масового впровадження розпродажів залишалося ще чимало років. Лише в 30-х роках 20-го століття, коли ще один Франклін, на цей раз президент США Рузвельт, офіційно затвердив календарну дату Дня Подяки, тим самим зафіксувавши відлік часу до Різдва.

Працівники торгівлі давно помітили, що саме в період перед Різдвом і новорічними святами відбувається сплеск продажів, тому вирішили простимулювати покупців охочіше брати участь у розпродажах. А закріплення на законодавчому рівні дати Дня Подяки дозволило прив’язати початок знижок до цього свята.

Бухгалтерський слід

У свідомості американців «чорні» дні асоціюються з сумними подіями: біржовими кризами, падіннями валютних курсів і цінних металів. Однак саме Чорна(а не Велика, як пропонували деякі працівники торгівлі) п’ятниця стала ще й завдяки бухгалтерам. На початку 20-го століття фінансова документація, для спрощення читання і швидкого розуміння, записувалася різнокольоровим чорнилом, а прибуткові статті писалися звичайними темним чорнилом, в той час як збиткові відзначали червоним. Так як величезний наплив покупців дозволив робити магазинам гарний виторг, у всіх бухгалтерських книгах запис за цей день був темним чорнилом.

Живий – йди на роботу

Епідемія «захворювань» в Чорну П’ятницю до 60-80-х років 20-го століття набула настільки великого розмаху, що могла паралізувати роботу підприємств. Роботодавці під страхом звільнення забороняли брати в цей день відгули і лікарняні, стверджуючи, що не вийти на роботу співробітник може тільки якщо помре. Працівникам служб порятунку, лікарям і поліцейським в цей день брати відгули заборонялося наказом місцевої і державної влади.

Спеціальні товари для Чорної П’ятниці

Бажаючі заробити більше на товарах з низькою торговою націнкою (таких, як електроніка), деякі великі роздрібні мережі США (такі як WallMart) замовляють в Китаї спеціальні партії товарів для Чорної П’ятниці. Такі товари (наприклад, телевізори) відрізняються меншою собівартістю і, як наслідок, гіршою якістю. Про це у 2009 році дізналися експерти Consumer Reports, які провели своє дослідження. За межами США такого поки не помічено.

Вихідний день

Щоб не стикатися з проблемою порушення ритму роботи, а також не перешкоджати традиціям, в деяких штатах США Чорна П’ятниця офіційно є вихідним днем. До таких відносяться Айова, Арканзас, Вісконсін, Делавер, Джорджія, Західна Вірджинія, Іллінойс, Індіана, Каліфорнія, Кентуккі, Міннесота, Мічиган, Мен, Меріленд, Небраска, Невада, Нью-Гемпшир, Нью-Мексико, Огайо, Оклахома, Пенсільванія, Південна Кароліна, Техас і Флорида.

Величезні черги

Так як кількість товару на прилавках обмежена, а знижки часом досягають 90%, багато американців з вечора займають черги перед торговими центрами. Фіксувалися випадки, коли люди намагалися заночувати в туалетах або технічних приміщеннях супермаркетів, щоб опинитися біля вітрини в момент відкриття магазину вранці, але були виявлені охороною та іншим персоналом. У мегаполісах перед великими ТЦ, черги покупців перед відкриттям можуть досягати декількох тисяч чоловік.

Китайська «підробка» Чорної П’ятниці

У 2010-х роках китайські торгові майданчики вирішили перейняти західну традицію, і організували великі розпродажі в національний День Холостяка, який відзначають 11 листопада. Дата, яка записується чотирма одиницями, символізує самотніх людей, але в сучасності свято є свого роду днем ​​всієї молоді. Alibaba Group і інші торгові мережі вирішили зробити її також і днем ​​розпродажів. За попередніми даними, в 2016 році обсяги продажів китайських магазинів порівнялися з показниками американської Чорної П’ятниці. Недоліком китайського дня розпродажів є хитра система псевдо-знижок: продавці, розраховуючи на те, що іноземні клієнти не стежать за китайськими цінами, пропонують під виглядом знижок товари за їх звичайною, або навіть злегка завищеною ціною.

«Липові» знижки

Одним із способів залучення покупців і ліквідації запасів товару, що не користується попитом, є застосування несправжніх знижок. Наприклад, на товар, який коштує 100 доларів, у четвер встановлюється ціна 200 доларів, а вже від неї робиться знижка 60%. Покупці, які в метушні складають у кошики товари зі знижкою, набагато охочіше ведуться на солідну уцінку, ніж на скромні 10-20%, а продавці збувають неліквід з вигодою для себе товари. Особливо часто такі прийоми використовуються у відношенні електроніки та комп’ютерної техніки, яка традиційно є низькомаржинальним товаром і має властивість швидко застарівати.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!