Тетріс, винайдений радянським програмістом, став відомим завдяки обману

Медіамагнат Роберт Максвелл купив тетріс, а ось права на його перепродаж опинилися липовими. Та це не завадило грі швидко стати неймовірно популярною.

Тетріс в Україні – один із символів дитинства в 90-і роки поряд зі жуйками “Турбо”, тамагочі і напоями Yuppi. За знайомою багатьом ігровою консоллю тетріса не можна було здогадатися, що в основі гри лежить розробка радянського програміста Олексія Пажитнова, а за технологію йшла справжня боротьба.

Експонат Бібліотеки Конгресу США

Існує кілька версій походження назви гри: чи то від латинського слова “тетра”, що означає “чотири”, чи то безпосередньо від “тетраміно” (це геометричні фігури з чотирьох квадратиків) і “тенісу”. Як би там не було, саме прості геометричні форми, які можна повертати на 90 градусів, лягли в основу тетріса. Сама ідея складання цілого з таких фігур новою не була: ще до винаходу Пажитнова існувала гра “пентаміно”, де складові частини включали 5 квадратиків. Спочатку створена для радянського ЕОМ “Електроніка-60” гра була адаптована згодом для всіляких консолей і приставок; це найбільш продавана гра світу на сьогоднішній день, а в 2007 році її прийняли на зберігання як експонат в Бібліотеку Конгресу США.

Наукова розробка АН СРСР

У сферу наукових інтересів Пажитнова входили штучний інтелект і розпізнавання мови, в 1984 році він працював в обчислювальному центрі АН СРСР. При перевірці своїх ідей він використовував головоломку “пентаміно”, популярну в ті роки настільки, що в журналі “Наука і життя” регулярно друкували завдання для неї, а в магазинах продавалися пластмасові набори для гри. Загалом, і “тетраміно”, і “пентаміно” – всього лише розвиток принципу популярного доміно. Пажитнов ж додумав ігровий принцип, за яким заповнений квадратиками ряд зникав.

Гра швидко стала популярною, а розробкою зацікавився Роберт Стайн, який імпортував програмне забезпечення. Поки Стайн безуспішно намагався домовитися з розробниками про покупку прав, він зважився на обман: продав ще не отриманий дозвіл британському медіамагнату Роберту Максвеллу. Таким чином, ще до покупки прав гра стала популярною в світі. Її супроводжувала заставка з Юрієм Гагаріним і Матіасом Рустом, котрі посадили літак на Красній площі, в американській версії гри в якості музичного супроводу виступала російська народна пісня “коробейники”.

Боротьба за права на тетріс тривала кілька років, а претендували на них до десятка компаній. Творець гри Пажитнов переїхав в США в 1996 році і кілька років працював в компанії Microsoft. Чимало вклав у просування тетріса колега Пажитнова Володимир Похилько, колишній клінічний психолог. Останній проводив за допомогою гри експерименти з психологічного тестування. Саме Похилько умовив творця продовжувати роботу над грою. Він зазначений як другий розробник тетріса. Сьогодні вченими вже доведено, що гра в тетріс дозволяє досягти майже медитативного стану, увійти в потік і відключитися від тривожних думок і проблем, давши своєму мозку відпочити.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!