Причому тут римські вакханалії, скільки років валентинці та інші факти про 14 лютого

Ставлення до Дня святого Валентина в нашій країні в усіх абсолютно різне. Однак чому б не привітати своїх близьких зайвий раз, тим більше любити ж можна не лише свою другу половину, а й батьків, дітей, друзів і, зрештою, своїх вихованців.
І поки хтось у черговий раз намагається заперечувати День усіх закоханих, а інші думають, чим би порадувати кохану людину, ми вирішили зібрати найцікавіші факти про це свято. Адже День святого Валентина має дуже багату історію і сягає своїм корінням з часів Стародавнього Риму, і, до речі, це “коріння” не таке вже й світле.

Темне минуле або давньоримська вакханалія

Вважається, що День усіх закоханих тісно пов’язаний із Луперкаліями, які ще задовго до Різдва Христового відзначали 15 лютого у Стародавньому Римі. У той період була дуже висока смертність, часто у жінок траплялися викидні та народжувалися мертві немовлята. Саме тому такий день був особливим святом родючості. Приносили в жертву тварин, знімали з них шкури та виготовляли батоги та пов’язки на стегнах. Голі чоловіки вдягалися в ці шкури і, озброївшись батогами, ходили містом і шмагали всіх зустрічних дам. Вважалося, що удар такого “батога” подарує плодючість, а пологи пройдуть успішно. Тож римлянки спеціально виходили надвір і радісно брали участь у обрядах. У Луперкаліях брали участь навіть відомі сім’ї: так, у шкури одягався і відомий давньоримський політик Марк Антоній.

Звідки взявся Валентин

Ну а щодо самого Валентина, то він жив у III столітті нашої ери. Тоді римський імператор Клавдій II хотів зміцнити свою армію і заборонив усім солдатам одружуватися, оскільки вважав, що саме самотні чоловіки – це найкращі воїни. Валентин же був звичайним польовим лікарем та за сумісництвом священиком. Йому було шкода закоханих, і він таємно вінчав їх. Але все ж таки в 269 році його спіймали і за порушення закону кинули до в’язниці. Як думаєте, коли стратили священика? Вірно, 14 лютого. Згодом у середньовічній Європі його образ обростав все новими та новими легендами. Так, вважалося, що Валентина у в’язниці відвідували молодята, вони дарували йому записки зі словами кохання та подяки. Інша легенда свідчить, що священик познайомився з дочкою тюремного наглядача та закохався у неї. Перед смертю він залишив їй любовний лист за підписом “твій Валентин”.

Як Луперкалії стали Валентиновим днем

Луперкалії в Стародавньому Римі були дуже популярними навіть тоді, коли країна була християнізована, свято все одно справляли. Лише наприкінці V століття їх вирішив заборонити папа Геласій I, мабуть, тоді і відбулася підміна свят, а Валентина зарахували до лику святих. Однак у цієї теорії є противники, і деякі вчені відмовляються ототожнювати язичницьке свято та романтичні історії.

Перша згадка про свято

У літературі про свято стали писати в XIV столітті, і тут є заслуга Джефрі Чосера, якого вважають батьком англійської поезії та основоположником літературної мови. Саме він в одній із поем згадує свято і говорить про поширене на той час повір’я, що 14 лютого птахи починають готуватися до весни та шукати для себе пару.

Першій валентинці вже шість століть

Перша валентинка була відправлена ​​в 1415: герцог Орлеанський, заточений в Тауері, відправляв любовні листи у формі сердечок своїй дружині.

Коробці у формі серця вже майже півтора століття

Перша коробка для цукерок у формі серця з’явилася 1868 року, придумав її Річард Кедбері. Саме в такій коробці найчастіше у всьому світі дарують цукерки до Дня святого Валентина. Ну а найпопулярніші смаки – це горіх із шоколадом, просто шоколад, а також кокос. Ну і окремо варто сказати про сім’ю Кедбері: вона заснувала компанію з виробництва кондитерських виробів Cadbury, і сьогодні це один зі світових лідерів, які випускають Love Is… Wispa, Dirol, Picnic, Stimorol, Halls.

Найкращий день для заручин

А ще 14 лютого – це найпопулярніший день для пропозиції руки та серця. Може, комусь це здасться надто передбачуваним: але так, саме День усіх закоханих багато хто вважає ідеальним для заручин, а іноді й для весілля. Зате з датами не заплутаєшся і не забудеш.

Мільйони листівок, квітів та цукерок

Щороку лише у США на День святого Валентина вручається приблизно 145 мільйонів валентинок, за цією кількістю випереджає свято лише Різдво. Цього року виробники випустили 8 мільярдів коробок цукерок у формі серця. Зауважте, це цукерки лише у формі серця.

Ну а щодо квітів, то, звичайно, найчастіше на Валентинів день дарують саме троянди: зі 100 мільйонів вручених квітів у це свято приблизно 50 мільйонів припадає саме на троянди.

Жінки витрачають менше, ніж чоловіки

У середньому чоловіки витрачають більше грошей на вітання, аніж жінки. Наприклад, цього року бюджет на подарунок у сильної половини людства – 340 доларів, а ось дівчата готові витратити лише 65 доларів. Щоправда, ця статистика для Штатів, як гадаєте, у нас картина така сама?

Свято не лише для закоханих

У багатьох країнах Валентинів день давно вийшов за межі дня саме закоханих. Зі святом вітають своїх друзів, близьких, вчителів у школі та викладачів у вузах, маленькі подаруночки дарують навіть своїм вихованцям. Так, можливо, це свято і далеке від нашої культури, але все-таки у нас не так багато днів на рік, у які прийнято вітати своїх близьких, то чому б не поповнити цей список ще однією доброю традицією!

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!