Професії майбутнього: чому варто вчитися вже сьогодні

Хірурги навчаться збільшувати людську пам’ять за допомогою комп’ютерних чіпів, а адміністратори клімату регулювати погоду в будь-якій частині світу. Розповідаємо про те, які професії можуть з’явитися у найближчі півстоліття.

Сучасний ринок праці змінюється швидше, ніж будь-коли. Ще нещодавно ніхто не чув про такі професії, як чайний бармен чи фахівець із інтеграції хмарних пропозицій. Важко уявити, що буде ще за кілька десятків років – із впровадженням нових технологій. Зарубіжні футурологи вважають, що вже в найближчі півстоліття людству знадобляться сіті-фермери, дизайнери тіл та майстри з перенесення даних із мозку на зовнішні носії. Ось список із десяти професій, які, за прогнозами експертів, будуть особливо потрібні серед роботодавців.

Фахівець з біохакінгу

Тепер наукою займаються не лише професійні вчені. Платформи з відкритим вихідним кодом дозволяють усім бажаючим використовувати дані наукової спільноти для аматорських досліджень у сфері молекулярної біології. Таких ентузіастів називають біохакер. Вони навчаються точково керувати своєю біохімією, шукають нові методи лікування складних хвороб та намагаються продовжити життя. Вчені вважають, що праця віртуальних біохакерів-фрілансерів надаватиме велику практичну допомогу у великих дослідженнях.

Фахівець із відродження вимерлих видів

Загалом через десять років ресурси нашої планети можуть серйозно скоротитися. І мова не лише про нафту, вугілля чи газ. Біотехнологам майбутнього доведеться відновлювати довкілля – рослини, тварини та мікроорганізми. У тому числі мешканців планети з далекого минулого, які були важливими для багатьох екосистем. Наприклад, після зникнення мамонтів соковиті луки перетворилися на бідну на рослинність тундру та тайгу. Відроджувати і реінтегрувати вимерлі види в їх природне місце існування можна за допомогою раніше зібраного генетичного матеріалу.

Сіті-фермер

Число міських жителів постійно збільшується, а тому вирощування овочів та фруктів скоро доведеться перенести з полів у міні-ферми на дахах та фасадах багатоповерхових будинків. Так великі міста зможуть збільшити запаси продовольства та забезпечити себе їжею. Деякі ентузіасти вже розбивають “піднебесні” сади та зелені зони, використовуючи складні методи гідропоніки та вертикального землеробства.

Адвокат з робоетики

Епоха робототехніки стає дедалі ближче. Механічні баристи в багатьох південнокорейських кав’ярнях вже давно готують напої для відвідувачів, а розумні домашні роботи замовляють продукти, піклуються про вихованців, прибирають дитячі іграшки та знаходять втрачені ключі. У цій ситуації зовсім скоро світові будуть потрібні фахівці, які регулюватимуть взаємини між людьми, машинами та штучним інтелектом. Наприклад, адвокати з робоетики з’ясують, хто має відповідати за дії роботів. А ще вони встановлять міру покарання машинам, які вийшли з-під контролю.

Космічний гід

Незабаром людство зможе розпочати освоєння далекого космосу, у тому числі налагодити регулярні туристичні подорожі на орбіту. До речі, британський підприємець Річард Бренсон уже спроектував відповідний корабель і продав не одну сотню квитків на польоти до зірок. Серед перших космічних мандрівників будуть Бред Пітт, Анджеліна Джолі, Леді Гага, Ештон Кутчер та Джастін Бібер. Як і в будь-якому незнайомому місці, у космічному турі не завадить гід. Він допоможе не лише як пристосуватися до незвичних умов, а й правильно підготуватися до майбутньому польоту.

Боді-дизайнер

Біоінженерія теж не стоїть на місці. Аналітики прогнозують, що за кілька десятиліть біологи навчаться замінювати пошкоджені органи і навіть частини тіл штучно створеними аналогами. Для цього цілком може підійти розробка 3D-друку. А професійні боді-дизайнери моделюватимуть тіла, допомагаючи людям виглядати саме так, як вони мріють. Готові розвиватися в цьому напрямі вже сьогодні можуть вступити на факультет молекулярної та клітинної біології до Гарвардського університету або до Університету Дьюка на біомедичну інженерію.

Хірург зі збільшення пам’яті

За кілька років хірурги зможуть проводити найскладніші операції дистанційно. З використанням розумних медичних помічників фізичне місцезнаходження лікаря практично перестане мати значення. Але це не найцікавіше. Коли обсяг людської пам’яті буде заповнений, хірурги майбутнього зможуть вживляти у мозок спеціальні комп’ютерні чіпи. Такі мікросхеми не лише підвищать ємність нашої пам’яті, а й дозволять видаляти негативні спогади, читати чужі думки, лікувати депресії та параліч. Сьогодні у всьому світі активно ведуться розробки та випробування таких чіпів.

Цифровий лінгвіст-перекладач

Ця професія майбутнього вже з’явилась. Основне завдання комп’ютерних лінгвістів-перекладачів – адаптувати мову машин для людського розуміння, зробити її живішою. Вони розробляють лінгвістичні системи для перекладу комп’ютерних послань з урахуванням їхнього контексту та змісту. Інакше кажучи, ці фахівці створюють інструменти для розпізнавання тексту та мовлення, які використовуються у пошукових системах, онлайн-перекладачах та різних роботизованих пристроях. В результаті спілкування між машинами і людьми відбувається природними мовами.

Аналітик даних інтернету речей

Під поняттям “інтернет речей” мається на увазі обмін даними між домашньою електронікою та людьми. Побутові прилади стають розумними. Холодильники тепер автоматично замовляють продукти, яких бракує, проводять самодіагностику і викликають техпідтримку. А котячий лоток сам запечатує відходи в пакет, відстежує стан здоров’я вихованця та передає дані господареві. За словами експертів, дуже скоро з’являться люди, які збиратимуть та аналізуватимуть цю інформацію. А разом із ними світу знадобляться фахівці і з кібербезпеки в інтернеті речей.

Адміністратори клімату

Метеорологи вміють із високою точністю визначати погоду на тижні наперед. Чи варто дивуватися, що з розвитком кліматології з’являтимуться інженери з контролю погоди? Фахівці цього футуристичного профілю зможуть безпечно та ефективно регулювати клімат планети, забезпечуючи сприятливі умови для підтримки екосистем та життєдіяльності організмів. А головне, вони боротимуться із глобальним потеплінням та його наслідками. Слідкувати за тим, щоб переналаштування погоди не зашкодило мешканцям інших країн, стануть співробітники поліції щодо зміни погоди.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!