Поливальний понеділок: чому в Європі після Великодня прийнято обливатися

Є дуже дивні великодні традиції: наприклад, ми розповідали, що у Греції на честь Великодня запускають ракети. У деяких країнах Європи дівчата наступного дня після Великодня взагалі бояться виходити на двір. Адже настає поливальний понеділок, і вони, напевно, промокнуть з голови до п’ят…

Язичницькі традиції, які перекочували до християнства

Найімовірніше, традиція обливати дівчат після Великодня сягає корінням у язичництво. У західних слов’ян колись був ритуал: восени після збирання врожаю вони робили ляльку чи вінок із колосків. Суху в’язку зберігали всю зиму, а до весняного рівнодення замочували у воді і рясно поливали. Вважалося, що це принесе добрий урожай.
Мабуть, тоді й з’явилася традиція поливати не лише вінки, а й дівчат. Письмові свідчення про поливальний понеділок сягають щонайменше до XV століття. Наступного дня після Великодня всіх дівчаток незмінно обливають водою протягом століть. І особливо ця традиція популярна у Польщі.

Обливатись починали прямо з ранку, іноді дівчата були ще в ліжку. Їх навіть могли винести до найближчої річки та занурити у воду. Варто додати, що чим привабливішою була дівчина, тим більше і частіше її обливали. Ось такі дивні були компліменти. У деяких регіонах дівчата могли відкупитися, подарувавши хлопцям фарбовані яйця, проте це скоріше був виняток із правил.

Веселий день обливань

Минуло століття, а поливальний понеділок залишився. Багато полячок намагаються взагалі не виходити цього дня з дому, або залишають у приміщенні всі важливі речі: документи, телефон, ноутбук. У Польщі обливаються у кожному дворі, особливо поливальний понеділок полюбляють студенти.

Така традиція є ще в Угорщині, Словаччині та деяких інших західнослов’янських країнах. Вважається, що дівчина, яка промокне найбільше, найперша вийде заміж. Як і сторіччя тому, це все ще дивний знак висловити свою увагу: чим привабливіша дівчина, тим частіше її обливають. До речі, в нас в Україні теж обливаний понеділок користується попитом, втім обливають геть усіх перехожих, незалежно від статі.

До речі, у відповідь на поливальний понеділок з’явився і поливальний вівторок – це день, коли дівчата мстять хлопцям та обливають їх у відповідь. Але не всі чекають на вівторок: найчастіше цього дня на вулицях проходять справжні водні битви.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!