Найбільший підводний човен у світі

До початку 70-х років головні учасники ядерної гонки СРСР і США цілком обгрунтовано зробили ставку на розвиток атомного підводного флоту, оснащеного міжконтинентальними балістичними ракетами. У результаті цього протистояння на світ з'явився найбільший у світі підводний човен.
Протиборчі сторони приступили до створення атомних важких ракетних крейсерів. Американський проект – АПЛ типу "Огайо" припускав розміщення 24 міжконтинентальних балістичних ракет. Нашою відповіддю став підводний човен проекту 941, умовно названий "Акула", відомий більше як "Тайфун".

Компонування і розміри

Особливої ​​уваги заслуговують розміри і компоновка ядерного підводного велета. Під оболонкою легкого корпусу знаходився не зовсім звичайний "катамаран" з 2-х міцних корпусів, розташованих паралельно. Для торпедного відсіку і центрального поста з прилеглим до нього відсіком радіотехнічного озброєння були створені герметичні відсіки капсульного типу.

На випадок спливання човна з-під льоду було передбачено значне посилення бойової рубки округлою кришкою і спеціальними підкріпленнями.

"Акула" вражає своїми велетенськими розмірами. Не дарма вона вважається найбільшим підводним човном у світі: її довжина – майже 173 метра відповідає двом футбольним полям. Що стосується підводної водотоннажності, то тут також не обійшлося без рекорду – близько 50 тис. Ттонн, що майже втричі перевищує відповідну характеристику американського "Огайо".

Характеристики

Підводна швидкість у головних конкурентів була однаковою – 25 вузлів (трохи більше 43 км / год). Радянська ядерна субмарина могла нести чергування в автономному режимі протягом півроку, занурюючись на 400-му глибину і, маючи в резерві додатково 100 метрів.

Щоб привести в рух цього монстра, його оснастили двома 190-мегаватними ядерними реакторами, які приводили в дію дві турбіни потужністю близько 50 тис. к.с. Рухався човен, завдяки двом 7-лопатевим гребних гвинтів діаметром більше 5,5 метрів.

"Екіпаж машини бойової" складався з 160 осіб, понад третина якого – офіцери. Творці "Акули" проявили воістину батьківську турботу про побутові умови екіпажу. Для офіцерів були передбачені 2-х і 4-х місні каюти. Матроси і старшини розташовувалися в маломісних кубриках з умивальниками і телевізорами. У всі житлові приміщення подавалося кондиційоване повітря. У вільний від вахти час члени екіпажу могли відвідати басейн, сауну, спортзал або відпочити в "живому" куточку.

Бойовий потенціал

У разі ядерного конфлікту "Тайфун" міг би обрушити на ворога одночасно 20 ядерних ракет Р-39, з десятьма 200-кт роздільними боєголовками кожна. Такий ядерний "тайфун" міг би за лічені хвилини перетворити на пустелю все східне узбережжя США.

Крім балістичних ракет в арсеналі човна знаходилися більше двох десятків звичайних і реактивних торпед, а також ПЗРК "Голка". Спеціально для оснащення "Тайфуна" ракетами і торпедами був розроблений транспортний корабель "Олександр Брикін" водотоннажністю 16 тис. тонн і розрахований на перевезення 16 БРПЛ.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!