На смак як море: навіщо італійські кухарі намагаються приготувати медуз

Медузи давно стали справжньою проблемою для багатьох країн, які мають вихід до моря. Кількість їх у морі зростає, а в останні роки дуже багато цих істот з’явилося і в Середземному морі. Італійці вирішили з ними боротися на кухні!

Чим небезпечні медузи

То чому ж медузи – це погано? Справа не в самих мелузах, а в їх кількості, яка росте в геометричній прогресії. З великою кількістю цих істот приходить біда. Вони руйнують рибні ферми, засмічують води для купання і навіть здатні перевернути рибальський човен: у рибалок часто плутаються сітки у зграї медуз. Крім того, вони навіть засмічують електростанції та завдають шкоди АЕС. Також велика кількість медуз впливає і на екосистему загалом.

Так, фахівці кажуть, що через їх розмаїття може скорочуватися кількість риби в морях. До того ж риби стало менше через те, що рибний промисел прийняв виробничі масштаби. Зграї медуз (а іноді в одній зграї може бути кілька тисяч особин) витісняють інших мешканців, претендуючи на їх ареал і джерело їжі. Як результат: риби стає в морях менше, а медуз більше. Саме тому в Італії вирішили боротися з кількістю цих істот, і один із способів – перетворити їх на продукт харчування європейців.

Медузу їдять 2 тисячі років

Насправді медузи є у раціоні у мешканців різних куточків планети: так, китайці їх готують уже два тисячоліття. Промисел з лову медуз розвинений у 19 країнах, протягом року виловлюють близько 1 млн тонн. Звичайно, італійців не так просто змусити перейти на медуз, багато хто категорично відмовляється куштувати страви з них.

Вивчають медуз 12 років в Інституті наук про виробництво продуктів харчування при Національній дослідницькій раді Італії. Сім років тому вчені вирішили співпрацювати з шеф-кухарями, щоб вигадати страви з цих желеподібних істот. Тож як італійці тільки не готували медуз: смажили, робили з них супи, сушили та подавали як чіпси, перетворювали на соуси до пасти та піци. Також вчені вивчають варіанти використання медуз у косметиці, нутрицевтиці, добривах.

Звичайно, крім ставлення самих італійців до продукту, що нагадує холодець, є й інші складнощі. Так, у ЄС взагалі заборонено продаж медуз для споживання: органи, які контролюють вилов, все ще не вважають цю істоту безпечною. Але причина швидше не в тому, що серед медуз є отруйні, справа в історичному контексті: в Італії ніколи не було інтересу до медуз як джерела їжі. Отже, всі страви у шеф-кухарів експериментальні, і для того, щоб готувати медуз, потрібен спеціальний дозвіл.

Кухня майбутнього

Якщо в Європі вдасться ввести в меню драглистих морських мешканців, то це може допомогти контролювати кількість медуз у морі. До того ж лов цих істот міг би стати непоганим заробітком для місцевих рибалок, адже виснаження риби в морях позначається на їхній діяльності безпосередньо: улови тепер набагато менші.

До речі, колись італійці не їли помідори: у XVI столітті вони потрапили до Європи з Америки, і їх довго вважали отруйними. Однак італійським кухарям вдалося закохати в них увесь світ: вони регулярно додавали томати до піци, пасти та інших традиційних страв.

Сьогодні італійську кухню взагалі неможливо уявити без помідорів. Хто знає, раптом медузам також вдасться зламати систему? Адже за цією їжею може бути майбутнє.

Джерело: https://cook-today.com/

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!