Хто вигадав 29 лютого, і для чого знадобився додатковий день на рік

Забобонні люди побоюються високосного року, вважаючи, що він принесе проблеми та невдачі. Однак так було не у всіх культурах. Наприклад, у багатьох європейських країнах 29 лютого протягом століть був особливим днем, на який з нетерпінням чекали жінки. Пропонуємо розібратися з народними повір’ями, а також дізнатися, навіщо нам потрібен зайвий зимовий день.

Хто його вигадав

Зайвий зимовий день подарував світу Юлій Цезар. До 46 року Рим жив за календарем, який був заснований на єгипетському. За ним рік становив 355 днів, і регулярно один раз на кілька років додавався ще місяць. Щоб полегшити підрахунки, імператор разом із астрономами Олександрії вирішив модернізувати календар. Вчені спостерігали за сонцем і дійшли висновку, що кожного року не рівно 365 діб, у ньому є ще 6 додаткових годин. Саме вони за чотири роки та утворюють ще один повноцінний день. Так і з’явився високосний рік. Через новий календар 46 рік став найдовшим в історії.

Новий римський календар назвали юліанським на честь імператора, і сторіччя світ жив саме за ним. У григоріанському календарі деякі неточності у підрахунках було усунуто, але правила 29 лютого залишилися.

Кассіан, який розгнівав Бога

На 29 лютого за церковним календарем припадають іменини Кассіана, і це навіть історія. Дорогою до раю Микола Угодник і святий Кассіан зустріли селянина, у якого віз застряг в бруді. Микола вирішив допомогти, а Кассіан не захотів бруднити руки. За цю черствість Кассіана було покарано, і саме з цієї причини його іменини припадають на такий день.
До речі, є й інша історія: святий стоїть на варті біля входу в пекло, а вихідний у нього лише раз на чотири роки.

Що стосується самої церкви, то вона вкрай негативно ставиться до цих історій, і вважає, що подібні легенди від лукавого і не мають жодного відношення до Іоанна Кассіана.

Рік, коли потрібно бути тихіше за воду і нижче трави

Високосний рік супроводжує величезну кількість забобонів: наприклад, у цей рік не можна виходити заміж, не можна змінювати роботу і взагалі краще сильно не активувати. Але, мабуть, найдивніша заборона стосується грибників: так-так, є забобони, що високосний рік не можна ходити за грибами. Ну і звичайно, 29 лютого вважався дуже страшним днем: люди вірили, що в Кассіановий день не можна виходити на вулицю, бо нещастя чатують всюди.
Однак тут варто включити логіку та покластися на наукове пояснення. Зрештою, чому до 29 лютого не ставитися як до особливого дня, який буває лише раз на чотири роки, і з цього приводу не влаштувати свято?

Народжені у додатковий день

Сьогодні приблизно чотири мільйони людей – іменинники. То як же справляти свято в інші роки? Для цього є свій спосіб підрахунку, який винайшов німець Хайнріх Хемме. Він розробив цілу схему святкування: ті, хто з’явився на світ до шостої ранку 29 лютого, мають святкувати свій день народження на день раніше. Якщо ж людина народилася ближче до півночі, то свято варто відзначати першого дня весни.
Для тих, хто з’явився на світ у денний час, треба чергувати свято: перші два роки відзначати його в останній день зими, а наступні два роки – навесні.

Перенесення свята

Але все ж таки цього додаткового зимового дня народжується набагато більше дітей, і 4 мільйони іменинників – це лише офіційно зареєстровані дати народження. Більшість новоспечених батьків переносять день народження дитини на перший день весни.
Звичайно, головний мотив у наступному: щоби донька чи син не ображалися за втрачене свято.

День, коли жінки пропонують чоловікам руку і серце

З 29 лютого пов’язаний один незвичайний шотландський закон: у XIII столітті цей день було вирішено подарувати всім незаміжнім дівчатам та жінкам. Так, раз на чотири роки кожна жінка могла покликати чоловіка заміж, і при цьому він повинен був погодитися. Якщо ж він відмовлявся, то мусив сплатити штраф.
Насправді цей закон мав прихований мотив: шотландська влада була стурбована кількістю старих дів. Незаміжніх жінок було багато через те, що чоловіки гинули тисячами в різних битвах. Тож нововведення дозволяло хоч якось скоротити сумну статистику самотніх жінок.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!