Які клітини допомагають людині не любити тютюн

Для одних людей пристрасть до нікотину є цілком буденною справою, інші ж і зовсім від нього плюються, впевнено кажучи, що вони не переносять навіть запах тютюну. За погані звички і отримання задоволення від них головним чином відповідає мозок. Саме він і дає специфічні відчуття при викурюванні першої сигарети і несе відповідальність за появу тяги після кількох наступних.

Що виявили вчені

Частково дослідження базується на старій точці зору, що нікотин впливає відразу на дві ділянки мозку, активуючи там нейрони, і дослідники з Канади підтвердили цю думку. Задоволення в процесі першого куріння виробляють нейрони, відповідальні за процес гальмування в нашому організмі. Та, що виробляється під час цього гамма-аміномасляна кислота в свою чергу є механізмом, розслаблюючим нас і дозволяє нам заснути. А ось покарання, яке перебиває задоволення від перших сигарет, “придумують” нейрони, що вивільняють дофаміни.

Ситуація склалася в деякій мірі парадоксальна, адже зазвичай дофаміни відповідають за позитивні відчуття. Так чому ж вони раптом виконують функції інших нейронів і замість генерування задоволення викликають у нас огиду? Вся справа в тому, що це лише первинна реакція організму, який усвідомлює небезпечну загрозу. І дофамін таким чином застерігає людину від подальшого куріння.

Однак як тільки це стає звичкою, дофамін вже не “думає” про захист організму від більш глобальної загрози, а зосереджується на абстинентному синдромі, всіляко намагаючись його вгамувати. Після того, як куріння перетворюється в залежність, мотиваційна система всередині нас змінюється. Дофамін не намагається допомогти відчувати себе добре, а скоріше бореться з негативними наслідками того, що йому не дали нову дозу.

Що це означає для нас

З таким знанням вчені можуть розробити більш точні ліки, які боротимуться з курінням адресно. Подібна практика зустрічається в боротьбі з алкоголізмом. Такі препарати викликають у організму відразу до спиртного при його вживанні. Найчастіше після суміщення цих двох речовин людина страждає від нудоти.

Так як сьогодні багато хто воліє вести більш здоровий спосіб життя, це дослідження стало дуже навіть доречним. Незважаючи на те, що рішення кинути курити приймає величезна кількість людей, лише частині з них вдається досягти своєї мети. Причини можуть бути самими різними, і далеко не всі сучасні засоби на зразок нікотинових пластирів реально допомагають. Найчастіше в позбавленні від залежності потрібно використовувати індивідуальний підхід. Як і будь-яке психічне захворювання, воно може вимагати певних дозувань, де сильно більше і сильно менше не є добре, тому розробка ліків, які дозволять краще контролювати цей процес, – однозначно корисна справа.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!