GUAET – канадська програма для українців 2022

Програму назвали CUAET – Canada-Ukraine authorization for emergency travel або Канадсько-Український дозвіл на екстрений в’їзд. У цьому пості розберемо як вона працює, як подавати заяву, що для цього необхідно (а що – ні) і що на вас чекає після приїзду. І найголовніше, кому підходить ця програма – як виявилося, далеко не всім.

Що потрібне для CUAET?

По суті дуже мало:

 • бути українцем або членом сім’ї українця (вважаються лише подружжя та діти на утриманні)
 • для членів сім’ї потрібна наявність документів (з перекладом), що підтверджують сімейний стан:
 • свідоцтво про шлюб або підтвердження громадянського шлюбу (документи, що показують спільну адресу)
 • свідоцтво про народження
 • підтвердження процесу спонсорства чоловіка, якщо такий був ініційований раніше
 • можливо, потрібно буде здати біометрику (відбитки та фото).
  Зауважте, це не те саме, що “біометричний паспорт України” – це відбитки пальців та фото у спеціальному пункті. Якщо ви вже проходили цей процес на канадську туристичну візу, то вітаю, результати зарахуються.

потрібно пройти на сайт, створити обліковий запис і заповнити форму заяви та чекати “листів щастя” з подальшими вказівками.

Вже після прильоту всім новоприбулим з робочою або студентською візою потрібно протягом 90 днів пройти обов’язковий медогляд – на нього потрібно відкласти близько $250 на людину. Податись на програму CUAET можна з будь-якої країни, де є представництво Канади. Можна також оформити її, вже перебуваючи на території Канади з туристичною візою. Найскладніше зараз подаватися з України, оскільки візові центри там закриті.

Як податися на CUAET

Офіційна інструкція

Найголовніше – програма абсолютно безкоштовна (за винятком витрат на дорогу на біометрію та кур’єрську службу для відправки паспорта). Тому не заповнюйте жодної своєї інформації ні на яких сайтах окрім офіційного (cic.gc.ca) і не переводьте нікому жодних коштів за оплату, якщо чітко не знаєте за що це.

Створіть обліковий запис на сайті IRRC (служба імміграції, біженства та громадянства Канади): https://ircc.canada.ca/visit-visiter/en/get-account-ircc-portal – ви маєте відразу отримати унікальне запрошення та посилання на реєстрацію.
Заповніть форму реєстрації та підтвердіть свої дані ввівши надісланий на вашу поштову скриньку код верифікації.
Увійдіть до вашого облікового запису – ви повинні побачити щось на кшталт цього:

Натисніть на “Apply for visitor visa, transit visa, or a study permit”

У формі виберіть “Canada-Ukraine authorization for emergency travel (CUAET)” та вкажіть, чи ви хочете також отримати право працювати в Канаді. З приводу UCI не переживайте особливо – це унікальний номер який вам могли дати, перш ніж ви подавалися на якусь канадську візу та програму імміграції раніше. Він ніколи не змінюється для однієї й тієї ж людини, якщо у вас такий є, вкажіть, якщо ні чи не пам’ятаєте – пропустіть.

Якщо їдете з сім’єю, то створіть групу:

У цій групі необхідно буде створити окремі анкети на кожного члена сім’ї (Add memeber стільки разів, скільки з вами людей поїде):

Далі буде багато сторінок форм, де потрібно вказати (на кожного члена сім’ї окремо):

-ваші персональні дані
-паспортні дані (як закордонного, так і внутрішнього паспорта – він буде трохи далі у формі)
через відсутність закордонного паспорта, буде видано одноразовий документ, однак у формі все одно потрібно вказати дані альтернативного документа – сертифіката особи, посвідчення біженця, Червоного Хреста, ООН або будь-якого іншого подібного документа.
-адреси за якими проживали понад 6 місяців за останні 5 років
Зверніть увагу, що в Канаді немає такого поняття як “прописка”, тому на цей пережиток Совка всім начхати, ви можете бути прописані на квартирі яку здаєте, зрештою. Вказуйте адреси фактичного проживання (на які можна було надсилати пошту, наприклад). Звичайно, оренду житла у відпустках можна опустити.
чи здавали ви біометрику в останні 10 років
-історію вашої освіти (навчальний заклад, адреса закладу, роки і місяці навчання)
-історію вашої зайнятості за останні 10 років (роки і місяці роботи, місце роботи, посада, адреса)
галузь і спеціальність потрібно вибрати зі списку, тому знайдіть те, що найближче за змістом: перший список дуже короткий, другий – дуже довгий
Важливо: в історії не повинно бути жодних пропущених періодів: навіть якщо це лише місяць поки ви змінювали роботу – пишіть, що були безробітним
один із введених записів повинен мати позначку як “поточна” (ongoing), інакше не зможете продовжити далі.
-історію подорожей за останні 5 років (місяці і роки перебування, країна, місто, ціль візиту)
-потрібно вказати, чи залишалися ви коли-небудь у Канаді довше ніж вам дозволяла віза, чи була відмова у видачі візи (в обох випадках потрібно докладно описати обставини)
-історію судимості та участі в політичних партіях в країні проживання чи подорожі
-коротку медичну історію щодо туберкульозу, сифілісу, діагностованої наркоманії чи алкоголізму і психічних розладів.
-інформацію про сім’ю, в тому числі, батьків, чоловіка/дружину (дати народження, дати одруження, дати розлучення, дати смерті і т.д.)
-якою мовою говорите і чи знаєте англійську чи французьку (інших мов на вибір немає), і якою з них віддаєте перевагу подальшій комунікації.

Останній етап – завантажити супутні документи (якщо немає сканера, то фото на телефон чудово підійде).

Далі потрібно просто підтвердити та відправити форму на обробку.

Проблема в тому, що наразі візові центри в Україні закриті. Враховуючи це, щоб завершити процес з України, заявнику необхідно відправитися до Візового центру за межами України, або заповнити форму, в якій ви вкажете, що не можете пройти біометрію та вкажіть код (UKRAINE2022) для пріоритетного розгляду.

Заповнюйте форму уважно та ретельно. Не треба писати, що немає вищої освіти чи досвіду роботи, лише тому, що ліньки перераховувати, згадувати дати. У майбутньому вже не вдасться заявити, що воно є/було. Такі здавалося дрібниці можуть потім призвести до неприємних наслідків аж до відмови в PR і відмови на подальші подачі.

Якщо все пройшло успішно

Наприкінці процесу ви повинні отримати лист приблизно наступного змісту:


Зауважте, що вони не говорять прямим текстом “ми дамо вам візу”, а кажуть “рішення було прийнято”. Наприкінці 90-х – на початку 2000-х ходили страшилки про те, що в іммігрантів просили паспорт і іноді надсилали його зі штампом про відмову, але по CUAET ми нічого такого не чули, зазвичай це означає: вибирайте куди відправити паспорт і починайте готуватися до від’їзду.

Так само, як і з біометрією, ви самі вибираєте, куди відправити паспорт. Це не обов’язково має бути та сама країна, де ви проходили біометрію.

Разом із паспортом необхідно також надіслати:

 1. копію цього листа,
 2. папірець із зворотною адресою та телефоном,
 3. оплачену зворотну доставку або рекомендований лист (це може відрізнятися залежно від країни, де ви знаходитесь).

У випадку зі звичайною імміграцією ми сказали би, що все найскладніше – позаду, тут же всі складності попереду. В принципі, імміграційна служба надішле вам коротку інструкцію про наступні кроки, але вам самим потрібно подбати про себе:

 1. визначитися з містом, в якому ви хотіли б жити,
 2. купувати авіаквитки,
 3. перекласти основні свої документи на англійську, особливо свідоцтва про шлюб/народження та дипломи про вищу освіту.
 4. взяти референси з поточної та минулої роботи (референс складається у вільній формі, і зазвичай повинен включати інформацію про вас, з яких по які дати ви працювали, на якій позиції і що робили, а також про підписувача і ким він вам доводиться в посадовій ієрархії. Бажано, щоб це був безпосередній начальник.),
 5. починати готуватися до пошуку роботи,
 6. шукати житло…

Корисна порада: в аеропорту біля Червоного Хреста візьміть сім-карту місцевого мобільного оператора. По-перше, тут вам ще довго не дадуть мобільного контракту, тому все одно потрібно буде шукати передплачені варіанти, а по-друге наявність канадського номера вам відразу спростити заповнення багатьох анкет, і пошук роботи в тому числі.

9 квітня було оголошено про одноразову фінансову допомогу у розмірі $3,000 на кожного дорослого та $1,500 на кожного неповнолітнього члена сім’ї. Щоб отримати її, вам необхідно мати один із статусів за CUAET, SIN та рахунок у канадському банку. Щоб отримати все це, потрібно пройти невеликий “квест”, але коли рахунок буде готовим, не забудьте про свої безкоштовні гроші.

Подавати заяву на фінансову допомогу можна тут.

Програма CUAET підходить:

 • тим хто давно хотів і готувався до імміграції,
 • тим, хто володіє англійською чи французькою мовою,
 • тим, хто має запас коштів у валюті (щонайменше $20-30 тис. на маленьку родину дозволять вам протриматися кілька місяців)
 • тим, у кого є родичі або друзі в Канаді, які зможуть вас зустріти, дати притулок або просто підтримати спочатку,
 • тим, хто має досвід подорожей “дикуном” (all-inclusive не в рахунок) або роботи за кордоном – з перших днів вам необхідно буде починати з пошуку житла, з облаштуванням свого побуту і пристосовуватися до життя в цьому суспільстві.
 • тим, хто вже перебуває в Канаді, з туристичною, навчальною чи робочою візою, добре репрезентує місцеві реалії, але боїться втратити статус у країні.

Кому не підходить CUAET?

 • Ну, власне, передусім біженцям, які змушені були покинути будинок ні з чим. Тим, кому потрібна фінансова підтримка.
 • Тим, хто очікує, що їх зустрінуть в аеропорту і відвезуть до готелю чи нададуть квартиру – цього не буде.
 • Тим, хто очікує, що до них приставлять перекладача – без знання англійської чи французької тут робити нічого. Є, звичайно, безкоштовні програми, які допоможуть вам підтягнути мову, але це не просто
 • На жаль, тим кому Україна не дозволяє виїзд за кордон (чоловіче населення призовного віку, яке не підпадає під діючі винятки) наявність канадської візи поки ніяк не дозволить виїхати, проте якщо обмеження скасують до терміну її закінчення (що швидше за все), ви все таки зможете скористатися цією можливістю.
 • Як не дивно, багатьом у тому числі в IT, хто звик в Україні заробляти “багато” і мати можливість жити на широку ногу і навіть відкладати – тут навіть за тих же і вищих зарплат вам швидше за все доведеться забути про це навіть за умови збереження чи збільшення зарплати. А заборонений плід, що скуштував, як кажуть,…

Звичайно, виходів повно – це, перш за все, свій бізнес або висока кваліфікація і досвід на місцевому ринку, проте враховуючи що вам ще буде необхідно зберегти статус в країні, і отримати цей місцевий досвід і зв’язки, це дасться далеко не відразу. І такого співвідношення доходів до витрат, як ви звикли, може не бути і близько, і досить довго.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!