Цікаві факти з історії юриспруденції

Як всі ми прекрасно знаємо – юрист – це одна з найдавніших професій. Адже найперші юристи, а точніше адвокати, прокурори і навіть судді з'явилися ще в Стародавньому Римі. Пригадується цікавий рядок письменника-сатирика Ярослава Гашека про те, що юристи так красиво володіють мовою, що з легкістю можуть довести, що не собака вкусила людину, а навпаки. На цій ноті пропонуємо розглянути кілька цікавих юридичних фактів:

  • Не можна не сказати про Древній Рим, раз розмова почалася з цього, саме тут з'явилися адвокати, які супроводжували обвинуваченого на засідання суду, але адвокати в ту пору не знали закону і тому просто красиво говорили, намагаючись переконати натовп в невинності людини, адже суддя в той час приймав рішення тільки прислухаючись до натовпу.
  • Цікаво проходив суд в середні століття в Європі – церковний суд розглядав позови до тварин, дуже часто обвинуваченими виступали: кози, вівці, корови і навіть комахи, такі як сарана. Останній вирок тварині датований 1740 роком, де суд Франції приговорив до повішення корову.
  • Бетті Булок з Каліфорнії вийшла в суд з позовом до тютюнового бренду "Phillip Morris", сигарет які вона курила протягом 47 років, в результаті чого утворився рак легенів. Суд, вислухавши доводи Бетті, присудив компанії "Phillip Morris" виплатити їй компенсацію за матеріальну шкоду 750 000 доларів, за моральну – 100 000 доларів. І наклали штраф на компанію 28 млн. доларів. Але якби за юридичними послугами юридичним особам компанія Філіп Морріс звернулася своєчасно або ж отримала кваліфіковану юридичну консультацію, то компанія однозначно понесла б менші витрати.
  • Сьогодні кримінальна відповідальність у неповнолітніх в Україні настає з 14-16 років, в залежності від тяжкості статті. Але в 1845 році, згідно з "Ухвала про покарання кримінальних та виправних", кримінальна відповідальність наступала з 7 років.
  • Мало хто знає, що Петро Ілліч Чайковський був за професією юрист, він закінчив Імператорське училище правознавства, отримав чин титулярного радника і працював в Міністерстві юстиції і при цьому писав свої музичні твори.
  • У США і Свазіленді відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами державою взагалі не гарантована, тобто у майбутніх мам немає гарантії в тому, що їх відпуск по догляду за дитиною буде оплачений.
  • Талановиті юристи часто домагаються великих висот. Приміром, 27 з 43 американських президентів були юристами.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!