Цікаві факти про сон, які варто знати кожному

Люди проводять третину свого життя уві сні (близько 25 років і більше). Варто зазначити, що навіть без їжі людина може прожити набагато більше часу, ніж без сну. Сон – це досить важлива частина нашого життя, тому про це явище нам варто знати більше.

Ми підготували для Вас декілька цікавих фактів про сон. Отож:

 1. Протягом перших двох років життя дитини, молоді батьки в середньому втрачають півроку сну.
 2. Сон є універсальною складовою комплексу живих організмів і спостерігається навіть у комах, молюсків, риб амфібій, птахів і ссавців.
 3. Серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, ожиріння – хвороби, пов'язані з хронічною втратою сну. Є недоведеною гіпотеза, що люди, які втрачають сон з півночі до 3 години ночі, дуже швидко набирають вагу.
 4. На даний момент лікарями визначено вже 84 види розладів, пов'язаних з проблемами сну/неспання.
 5. Протягом ночі, наш мозок долає безліч станів між спокійним, глибоким і активним сном. Всього за цей період вдається пройти через чотири або п'ять стадій сну по 90-110 хвилин, щоночі.
 6. В епоху такого стрімкого технічного прогресу час сну людей помітно скоротився з 9 до 7,5 годин, і це не межа.
 7. Кен Паркс вбив свою рідну матір палицею по голові і намагався вбити батька через спробу задушення. У підсумку, після медичного підтвердження лунатизму у обвинуваченого, він був виправданий судом.
 8. Щороку, ситуації і нещасні помилки через недосипання обходяться американським страховим компаніям приблизно в 56 мільярдів доларів, вони ж стають причиною 25 тисяч смертей, і 2,5 мільйона ушкоджень.
 9. Більше 70 мільйонів американців страждають від розладу сну. З них понад 60% вже мають хронічні розлади.
 10. У закритих в'язницях і спеціальних таборах, тортури із застосуванням депривації (позбавлення) сну є найефективнішою формою примусу.
 11. Лунатизм також називається сомнамбулизмом, від грецького "Somnus" (сплячий режим) + "amb" (ходити). Більшість з сновид мало що пам'ятають, чи зовсім не пам'ятають про те, що відбувалося з ними вночі. Хоча, під час даного процесу, вони легко можуть користуватися туалетом, їсти, і навіть розмовляти (правда примітивними фразами, або відповідями "Так/Ні"). Вчені одностайно стверджують, що лунатизм має генетичну схильність, ось тільки поки довести їм цього не вдалося.
 12. Імунологи схильні припускати, що недосипаючі люди, (що сплять по шість годин і менше) схильні до збільшення вмісту в крові злоякісних речовин, так як організм не в змозі впоратися з саморегуляцією речовин за ніч.
 13. Понад два мільйони дітей в усьому світі страждають від порушень сну.
 14. Національна адміністрація безпеки дорожнього руху повідомляє, що в світі відбувається набагато більше аварій з вини втоми (навіть зі смертельним результатом), ніж через алкоголь і серцево-судинні захворювання.
 15. Людям, які знаходяться в стані коми або під наркозом, може здатися, що вони сплять. Але насправді, в таких станах немає ніякого сну, і тим більше мозкових хвиль, характерних для сплячої людини.
 16. Експерти кажуть, що якщо хтось відчуває сонливість протягом дня, навіть під час нудної діяльності, то у нього не було достатньої кількості сну. Крім того, якщо людина засинає менше ніж за п'ять хвилин після того, як лягла в ліжко, то сміливо можна припустити, що вона страждає від недосипання, але ніяк не від втоми.
 17. Діти зовсім по іншому реагують на позбавлення сну, на відміну від дорослих: в той час, як дорослі досипають днем, вони стають гіперактивними. Справді, навіть в більш дорослому віці недолік сну може призвести до СДУГ симптомів, схожих на дитячі. Малюки потребують щоночі 9-10 годинний сон.
 18. П'ятдесят відсотків жінок, які мають дітей вважають, що сон – найкращий спосіб для "підзарядки" організму. Ці дані на дев'ять відсотків вище, ніж у бездітної "половинки" людства.
 19. Близько 74% домогосподарок повідомляють, що вони страждають безсонням майже щоночі, а 39% кажуть, що вони занадто сильно втомилися, щоб займатися сексом. Сорок чотири відсотки жінок, які працюють повний робочий день, також заявляють, що вони занадто втомилися для сексу.
 20. Шістдесят сім відсотків жінок втрачають сон під час менструального циклу, кожен місяць. Трапляється це в основному через швидке падіння рівня гормону прогестерону, який володіє седативними властивостями.
 21. Такі хвороби, як анорексія (захворювання, при якому людина буде вживати тільки від 0,4 до 0,8 кілокалорій в день) і булімія (захворювання, при якому людина споживає в їжу від 10 до 30 кілокалорій в день), значно заважають сну.
 22. Недолік сну, перш за все, пов'язаний зі зниженням рівня мелатоніну – природного антиоксиданту, що виробляється в мозку, який може уповільнити або зупинити ріст пухлин.
 23. В цілому, вуглеводи безпосередньо впливають на сонливість, в той час як білок робить вас більш зосередженими.
 24. Хропіння може погіршитися після вживання алкоголю. Вся справа в тому, що алкоголь робить прямий розслаблюючий вплив на мову і інші м'язи в горлі, тим самим звужуючи простір верхніх дихальних шляхів.
 25. Нічні полюції або еякуляції під час сну у чоловіків і виділення змащення піхви у жінок, безпосередньо пов'язані з Rem-сном. Однак, дані процедури не мають нічого спільного з сексом або еротичними снами. Їх біологічне призначення до сих пір залишається загадкою для вчених. Інші живі істоти, такі як собаки і щури теж відчуваю такі неприємності.
 26. За оцінками дослідників, вісім з десяти сліпих людей мають проблеми зі сном. Ті, які повністю сліпі, більше всіх схильні до проблем із засипанням.
 27. Безсоння майже в два рази більше у жінок, ніж у чоловіків.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!