Чим ще засмутив минулий 2020 рік: так жарко раніше не було

Кінець 2020 року люди проводжали з повною упевненістю, що гірше вже не буде. Рік відзначився не тільки пандемією, переходом на “дистанційки” і “віддалену роботу”, потужним струсом економіки, а й масштабними екологічними проблемами. Останні кілька місяців ми раз у раз розповідали про прикмети того, що глобальне потепління йде семимильними кроками. І тепер у нас на руках є більш повна картина того, що відбувається, яка розкриває ще одну проблему минулого року.

Що виявили вчені

Згідно зі статистичними даними, 2020 рік став найспекотнішим з усіх відомих років, на які у нас є метеорологічні дані. Середня температура Землі підвищилася на 1,5 градуса в порівнянні з тим, що було в XIX столітті. Тоді температура становила близько 13 градусів. А 2020-й розділив свою першість з 2016 роком, який теж відзначився аномальною спекою.

У 2019 температура була нижче на 0,4 градуса, і хоча для нас це може бути не такою помітною зміною, вона все ж впливає на навколишнє середовище. До того ж усереднені показники хороші в довгій динаміці, але в короткій вони дають досить розмиті уявлення. Так, в Арктиці стрибок температур становив 6 градусів. Особливо від цього страждають корисні для природи організми. Наприклад, як тільки вода в океані або будь-якій водоймі теплішає, гинуть живі істоти. Це потім призводить до збільшення викидів вуглекислого газу в повітря, запускаючи майже неспинний процес, більше схожий на кругообіг.

З іншого боку, на 2020 році не зійшовся клином світ, і про те, що далі температура буде тільки збільшуватися, говорить буквально все. Майже кожен останній рік був все теплішим. І це з урахуванням того, що високі показники демонструвалися в 2020 році в період Ла-Нінья – особливого охолоджуючого ефекту, який знижує температуру океану на екваторі, зменшуючи тим самим температуру в цілому. Однак якщо 2016 рік припав на період протилежного явища, що підігріває океани, – Ель-Ніньо, то в 2020-му, на жаль, все вийшло навпаки, що є лише ще одним тривожним дзвіночком.

Що буде далі

Необхідно розуміти, що температура складається з величезної кількості чинників, а глобальна зміна температури не працює в рамках року. Як правило, кліматологи рахують дані за десятиліття, так як це більш конкретно демонструє динаміку. Але те, що спекотна погода була в 2020 році, зовсім не означає, що в 2021-му це буде продовжуватися. Все залежить від дуже багато чого, щоб ми могли достовірно прогнозувати. Однак в тому, що в новому десятилітті стане тільки спекотніше, можна не сумніватися.

А які події минулого року запам’яталися вам?

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!