Чому Леонардо да Вінчі писав дзеркально

Ви коли-небудь звертали увагу, що на “Вітрувіанській людині” да Вінчі всі написи зроблено у зворотному напрямку? Цей спосіб написання дехто називає почерком Леонардо. То чому ж геній епохи Відродження писав дзеркально?

Ідеал епохи Відродження

Леонардо був справжнім ідеалом “Людини епохи Відродження”, поліматом, який був сильним не в якійсь певній дисципліні, а в багатьох науках одночасно. Він вивчав анатомію (на думку деяких учених, його знання випередили сучасників приблизно на три сторіччя), був чудовим художником та винахідником. За його ескізами будують навіть у наш час. Але були в нього і свої дива, і одне з найвідоміших – Леонардо писав задом наперед, рухаючись з правого краю сторінки ліворуч.

Між іншим, писав він таким чином не завжди, природно, він умів писати і в звичному напрямі. Більше того, записки, що призначалися для інших людей, італієць писав ліворуч. Але майже у всіх роботах, які займають тисячі сторінок, записи зроблено задом наперед. То в чому була причина дзеркального почерку?

Три теорії особливого почерку да Вінчі

  • Відомо, що да Вінчі був лівшою, про це збереглися спогади сучасників, а також його власні малюнки, на яких художник зобразив себе з пензлем або пером у лівій руці. Саме тому одна з теорій свідчить, що Леонардо таким чином намагався зберегти свої руки та свої записи у чистоті. При традиційному написанні чорнило розмазувалося, залишаючи за собою слід на папері та на долоні.
  • Ймовірно, да Вінчі освоїв цю навичку для того, щоб тренувати свій мозок. Записи від руки завжди були кращим тренуванням для пам’яті, навіть у сучасному світі вони набагато ефективніші для запам’ятовування, ніж записи на клавіатурі. Ну а дзеркальний запис своїх ідей був ще кращим тренуванням для мозку, мабуть, саме тому Леонардо писав з права наліво.
  • Да Вінчі намагався зашифрувати свої роботи. Можливо, таким чином він ховав свої ідеї від церкви, адже деякі йшли урозріз із релігійними теоріями про походження нашого світу. Також він міг таким чином приховувати ідеї від інших учених, запобігаючи їх крадіжці.

В останній теорії є супротивники, і вони одноголосно сходяться в одному: якби Леонардо справді хотів сховати свої ідеї, він напевно б придумав цілу мову або складний шифр. Дзеркальні записи надто прості для такого генія, який вигадав парашути задовго до того, як з’явилися вертольоти.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!