Маленький Будда

Буддизм – одна із світових релігій, біля витоків якої, а нині це достеменно відомо, стояв не міфічний персонаж, а людина, яка прожила на землі відведений їй долею вік. Подібно до того, як родоначальником християнства був Ісус із Назарета, а ісламу – Мухаммед із Мекии, основоположником буддизму був Сіддхартха Гаутама, син раджі маленької країни Шак’я на кордоні сучасної Індії та Непалу. Тому його називають ще й Шак’ямуні.

Буддою його назвали пізніше, коли він став проповідником. Слово це означає «пробуджений». І релігію назвали буддизмом – за іменем Будди.

Як і в усіх основоположників великих релігій, історія його появи на світ обросла з часом багатьма найнеймовірнішими подробицями. Він народився близько 560 р. до н.е. – задовго до Ісуса й Мухаммеда! Причому, з’явився на світ…550-й раз! Справа в тому, що індуси завжди вірили: душа з тілом розлучається лише тимчасово, а потім знову перевтілюється. Ось і Будда, перш, ніж з’явитися в бразі принца Гаутами, 83 рази був святим, 58 – царем, 24 – монахом, 18 – мавпою, 13 – торговцем, 12 – куркою, 8 – гусаком, 6 – слоном. Крім того, під час своїх минулих життів він перероджувався в рибу, пацюка, тесляра, коваля, жабу, зайця і т. ін.

Перед останнім втіленням він перебував на небі, біля «трону задоволених богі», і вишукував собі зручний час, місце та батьків. Він вибрав той період історії, коли життя людини могло тривати триста років – не так довго, але й не надто коротко, – достатньо, щоб його вчення встигло пустити корені в Індії. За матір собі він обрав благочестиву Майю, дружину раджі, котра довела свою чистоту й досконалість під час усіх минулих життів упродовж 100 тисяч років.

Одного разу праведній Майї приснився сон. До неї в бік чудесним чином увійшов білий слон із шістьма іклами. А через дев’ять місяців, у день настання повного місяця, у травні, таким же чином – через бік, принц Гаутама з’явився на світ. І одразу ж зробив сім перших кроків. Народження його супроводжувалося багатьма чудесами: пролився дощ лотосів і лілей, вітер приніс аромат сандалового дерева, у небі сяяло подвійне сонце.

А сам малюк був позначений дивовижними знаками. Усього їх було 32: золотиста шкіра, довгі пальці, довгі мочки вух, широкі п’яти і т. д.

Ці чудесні позначки побачив аскет-астролог, який напророчив, що новонародженого чекає велике майбутнє. Він стане великим правителем або великим відлюдником. Аскет бажав йому другого шляху, а батькові, певна річ, хотілося, щоб син став могутнім царем, котрий установить на землі праведний порядок.

Образ Майя незліченну кількість разів надихав художників і скульпторів. Зображень її з хлопчиком Буддою аж ніяк не менше, ніж ікон та скульптур Богородиці з маленьким Ісусом на руках.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!