Цікаве про шабат

Шабат – найважливіше свято, якого дотримуються неухильно, бо святкування суботи та ще обряд обрізання, про який буде сказано згодом, відрізняють євреїв від усіх інших народів.

«Усяк поспішає почати шабат, – говорить приказка, – але зволікає з його закінченням», адже він нагадує про дві великі події: завершення творення Богом усього сущого і вихід з Єгипту.

Із давніх часів вважалося, що в шабат кожен іудей – цар, його дружина – цариця. І весь народ, куди б не закинула його доля, зустрічає суботу, радіючи від сподівання спасіння і раю.

Усі приготування до свята завершуються в п’ятницю до заходу сонця. Дім має сяяти чистотою. Усі члени сім’ї вбираються у святкову одежу. Їжа повинна бути приготовлена на день наперед, як манна небесна під час виходу. Про всяк випадок, подалі ховаються робочі інструменти, щоб випадково рука не потяглась забити цвях у стіну чи відкрутити якийсь гвинтик. І навіть світло рекомендується ввімкнути раніше, оскільки заборона Тори поширюється й на електрику.

Щоправда, сучасна техніка дозволяє оминати деякі заборони. За допомогою таймерів можна запрограмувати заздалегідь вмикання й вимикання вогню, розігрів їжі тощо.

У п’ятницю, після заходу сонця, з благословення матері сімейства запалюються святкові свічки на обідньому столі, заставленому смачною їжею, в центрі якого повинне бути ритуальне червоне вино й хліб – дві плетенки-хали, які символізують подвійну порцію манни небесної.

Чоловік цього вечора благословляє і хвалить дружину гарними й ніжними віршами із «Пісні над піснями» царя Соломона. Хіба не приємно будь-якій жінці почути, що «ціна її вища перлин» і що «впевнене в ній серце мужа»? Що «кріпость і краса – її одежа»? Якщо дружина працює не покладаючи рук цілий тиждень, можна образно подякувати їй, процитувавши царя Соломона:  «Вона, як купецький корабель, здалека добуває хліб свій».

Порушенням суботи вважається не лише робота, але й будь-яка сварка. Таким чином, цей день відзначається особливим піднесеним настроєм, у якого навіть є своєрідна назва – «онег шабат». Повне суботнє «розслаблення» створює хороший емоційний заряд на весь наступний робочий тиждень.

Суботні служби в синагозі особливо насичені й тривалі, адже саме в цей день виноситься сувій Тори, прочитується чергова глава і декілька слів із читання, яке відбудеться наступної суботи, що символізує неперервність звернень до священної книги.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!