Цікаве про хануку

Приблизно в той час, коли християни святкують Різдво, євреї відзначають свято Освячення, або Хануку. Воно життєрадісне, як і свято Кущі, але приводом для радості на цей раз слугує не врожай, не сіяння, а подія з історії Другого Храму, тобто Храму після відродження його з руїн. В історії був період, коли Іудея потрапила під владу селевкідського царя Антіоха Єпіфана, який намагався навернути євреїв до язичництва. Храм було захоплено і сплюндровано, але невеликий загін Іуди Маккавея відмовився поклонятися язичницьким богам і пішов у гори. Через деякий час ці відважні люди визволили Храм, скинули ідолів і знову освятили його. Подія ця сталася через дев’ять тижнів після закінчення свята Сукот. Освячення на івриті – ханука. Ось чому так називається свято.

У пам’ять Іуди Маккавея та його сподвижників вісім вечорів підряд запалюють світильник – ханукію. Святкувати Хануку почали понад дві тисячі років тому. За переказами, під час першого запалення світильника сталося чудо. Світильник, в якому скінчилася олива, не згасав вісім діб, доки не було приготоване нове миро для Храму.

Вісім днів триває свято. Кожного вечора поступово, одну за одною запалюють свічі, аж доки в останній день не загоряються всі вісім свічок.

Хануку особливо люблять діти, бо на це свято вони одержують подарунки і навіть гроші. На ханукальному восьмисвічнику насправді є місце ще й для дев’ятої свічки. Від неї запалюються почергово усі свічки світильника – це називається шамаш.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!