Витоки стародавніх вірувань

Де ж шукати корені найдавніших вірувань? У нас самих! У тому, що ми інколи зневажливо називаємо забобонами, але в таємниці чого криється якась нездоланна сила, котра, всупереч волі, , знанням змушує в них вірити. У потаємних закутках нашої підсвідомості продовжують жити рештки того, в що вірили наші пращури десятки тисяч років тому!

Дитині важко подолати страх і ввійти до темної кімнати.

– Чого ти боїшся, адже там нікого немає, – усміхається батько.

Син знає, що в темній кімнаті нікого нема, але страх його стримує: а раптом там усе ж таки хтось є. Це з якогось закапелка підсвідомості виповзло те, що вчені називають анімізмом, вірою в духів – добрих і злих. Люди кам’яного віку після втомливого й небезпечного полювання бачили у снах дивовижні пригоди. Вони зустрічалися з тими, що давно померли, заново переживали бійки з дикими звірами й вірили, що під час сну душа вилітає з тіла. Стародавні люди населяли невидимими духами навколишню природу. Духів потрібно було задобрювати. Їх слід було благати, щоб не чинили зла.

Іспити найкраще складати в одному й тому ж одязі. І, хоча, стара сорочка чи спідниця розуму не додадуть, все одно і школярі, й студенти нерідко дотримуються цього звичаю, який є звичайним виявом фетишизму. Люди здавна вірили в те, що у будь-якому предметі можуть критися надприродні сили, і вдягали обереги – амулети. Надприродні сили могли втілюватися у що завгодно: каміння, кущі, скелі, гори, роги подоланого оленя чи ікла вепра. Ще й досі люди ніяк не можуть позбутися віри у фетиші.

У будь-якій казці звірі й птахи поводяться, як люди, навіть розмовляють. Казки народилися з найдавніших міфів про тварин – пращурів людей. Так стародавні мислителі пояснювали походження людини, а вчені називали це тотемізмом.

Вірування стали ґрунтом, крізь який належало пробитися паросткам релігії. Люди мусили ще зробити крок від обожнення грізних сил природи до віри в богів, які скеровують сили природи на благо чи на шкоду людям, і відповідно, до зображень богів. 

Першим божеством, яке люди наділили зовнішніми формами, на думку більшості вчених, була богиня родючості. Найдавніші фігурки богів, знайдені археологами, – жіночі. Найдавніші молитви, гімни та свята присвячені родючості плодів, тварин і людей.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!