Чому американців називають “янкі”?

У всьому світі американці – це янкі. У 1758 році Джеймс Вольф, британський генерал, перший раз назвав солдатів Нової Англії словом “янкі”. Є припущення, що це слово індіанського походження і в перекладі означає боягуз. Ще припускають, що слово запозичене у гуронів. Преподобний Джон Хоквілдер в 1819 році висловив у своїй статті думку, що слово “янкі” утворилося в результаті спроб корінних американців розмовляти англійською мовою. У своїй книзі «Звіробій» Джеймс Фенімор Купер підтримав його.

Можливо, слово голландського походження. Голландські імена Ян і Каас були популярними і такими залишаються, іноді вони об’єднуються в одне Ян-Каас. Янки – це назва народу, як Івани або фріци. Ян-Каас або Ян-Кііс можна перекласти як Джон Сир, так називали голландських колоністів, які дуже любили свій сир. До кінця XVIII століття слово широко поширилося. Під час Громадянської війни в США в 1861-1865 роках і після неї конфедерати так називали своїх ворогів.

У 1966 році сенатор Дж. Вільям Фулбайт з Арканзасу писав про те, що слово пробуджує історичні спогади про поразку і приниження, марші Шермана, спалення Атланти, знищення родового маєтку. Ситуацію виправвила пісня “Янки Дудл”, яка була популярна під час американської війни за незалежність у 1775-1783 роки. Сьогодні ця пісня – гімн штату Коннектикут.

Вперше слово вжив за межами США Томас Чандлер Халібертон в жартівливих оповіданнях Янки Годинникар, які друкувалися в 1835 році в газеті Галіфаксу в Канаді. Головний персонаж – американець, який вчив канадців бути працьовитими і розумними, як янкі.

Сьогодні у світі, а особливо в країнах Азії та Латинської Америки, слово янкі – це антиамериканізмом і використовується у виразах “Янки йдіть додому”, в якому натякають на загарбницьку політику Америки.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!