Чи їли ви суп з конюшини?

Ми так звикли до лугової конюшини, що й не помічаємо її. Вона звична для нас і на галявинах, і на узліссях, і обабіч доріг, і на берегах річок, у канавах на околицях полів. А, проте, її трійчасті листки і гарна голівка – справжній маленький скарб. Конюшина дуже цінна кормова рослина. Саме вона дає багато зеленої маси для годування скоту, що дуже важлива в умовах нетривалого, часто прохолодного та дощового літа.

В Європі конюшину почали вирощувати з XIV ст. Зараз вирощують 12-15 видів кормової конюшини, більшість із них у дикому виді вже невідома. Це найцінніша кормова рослина у світі, і за посівами серед кормових вона посідає перше місце. В Австралії ще з середини 20-х років нашого століття основною пасовищною рослиною стала конюшина підземна – середземноморський вид фіолетової квітки. Прижилася вона в умовах австралійської посухи тому, що пристосувалася витримувати її особливим чином. Квітки цього виду до кінця цвітіння зариваються в ґрунт, де й дозрівають їхні плоди – боби. Червона голівка конюшини – суцвіття з чисельних, цікаво влаштованих квіток. Верхній пелюсток більший, два витягнуті вперед, а внизу ще два зрощених між собою, в яких розміщенні 10 тичинок і маточка. У квітках багато нектару і навколо них завжди кружляють бджоли та джмелі. До кінця літа дозрівають боби з одним або двома дрібними жовтими чи фіолетовими насінинами.

Конюшина корисна для людини. Висушені та подрібнені квіткові голівки – хороша заправка для супу. Молоді стебла і листки можна додавати  в овочеві салати, адже в суцвіттях та листках містяться багато корисних речовин: ефірна та жирна олія, вітаміни групи С, В, Е, каротин, смолисті речовини. Конюшина – лікарська рослина. У народній медицині квітки та листки конюшини настоюють і п’ють як потогінний, сечогінний, антисептичний засіб, як зміцнюваний засіб після тривалої хвороби, при недокрів’ї, захворюваннях легенів, при бронхітах та астмі. Також відваром конюшини лікують опіки, нариви і болі в суглобах.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!