Штрих-код і як його розуміти

Купуючи газовану воду, цукерки чи каву, ви, зрозуміло, бачили на упаковці наліпку зі смужками та цифрами. Смужковий код – це один із способів запису чисел, цифрова система, досить незручна для людського ока, та вельми прийнятна для комп’ютера. 

Кожну темну смугу електронне око розуміє, як одиницю, кожну білу – порожню – як нуль. Деякі темні смуги ширші. Це означає, що поспіль іде кілька одиниць. Широка світла смуга – кілька нулів поспіль. Скільки саме – комп’ютер розуміє одразу, а нам не так вже й легко навіть зрозуміти, де саме починається серія смуг, що відповідає одній цифрі. Спробуємо все-таки це з’ясувати.

Початок і кінець кожного смугастого ярлика позначені серією з трьох вузьких смужок: чорна – біла – чорна (101). Це знаки для комп’ютера – “почався код товару”. Середина коду позначена серією з пя’ти смуг: біла – чорна – біла – чорна – біла (01010). Ліва та права частини коду записуються “дзеркально” – там, де ліворуч малюється темна смуга, праворуч буде біла. Навіщо? А річ в тому, що всяке може трапитись: припустимо, касирка в крамниці, обладнаній суперсучасною технікою, не тим боком поклала пляшку з мінеральною водою і код прочитався задом наперед. Щоб не сталось плутанини і вас непримусили платити як, скажімо, за французький коньяк, якого ви не брали, комп’ютер повинен мати змогу одразу віднайт помилку. Він це і зробить: побачивши, що замість “лівих” цифр йому пропонують “праві”, прочитає запис задом наперед і правильно визначить, з яким товаром має справу. 

Отже, смужковий код містить страховки від помилок. Ось ще одна. Річ у тім, що в будь-якому такому коді потроєна сума цифр, що стоять на парних місцях, додана до суми цифр, що посідають непарні місця, обов’язково ділиться на 10. Якщо трапилась помилка і якась цифра прочитана неправильно, комп’ютер одразу помітить це. Лише коли зроблено кілька помилок, що “компенсують” одна одну, ця перевірка не виявить огріхів, але таке малоймовірно. 

 

Величезна кількість товарів – харчі, одяг, взуття, книжки, ліки тощо – позначена різними номерами, записаними в зручній для комп’ютера формі. В коді міститься, зокрема, й інформація про країну виробника. В касі достатньо показати смугасті ярлики сканеру і сума покупок буде підрахована блискавично й без помилок. Ц бібліотеці комп’ютер одразу повідомить читачеві, карточка якого позначена смужковим кодом, які книжки він брав, які не повернув, і знайде – так само, за смужками – інформацію про потрібну книжку.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!