Айва – ароматний та корисний фрукт

Айва – ароматний фрукт круглої або грушоподібної форми, з жовтуватою шкіркою. У свіжому вигляді зазвичай твердий і кислий. Ареал зростання цього фрукту в основному охоплює Кавказ, Закавказзя і Середню Азію, але він так само добре освоївся по всьому Середземномор’ї і центральних районах Європи. Однак крім дивного аромату і незвичайного смаку, айва відрізняється цілим рядом цілющих властивостей.

Археологи встановили, що айва є одним з найдавніших рослин, які були «приручені» людиною. У Стародавній Греції, наприклад, її вважали даром богів і обов’язково давали скуштувати її плоди молодятам, оскільки вважали, айву фруктом Афродіти – богині кохання і краси.

Стародавні лікарі ретельно вивчали і описували її корисні властивості. Так майстерний середньовічний лікар Авіценна відкрив, що для відновлення печінки слід з’їдати раз в день пюре з двох запечених плодів, а при внутрішній кровотечі, навпаки, вживати сирі, подрібнені плоди айви. Щоб уникнути депресії необхідно ласувати айвовим варенням на десерт. Крім того, для загального поліпшення настрою бажано, щоб в спальні завжди були присутні вази з цими фруктами.

Сучасні вчені підтверджують, що ефірні олії, які містяться у великих кількостях в шкірках айви, є сильно діючими антидепресантами. Однак це не єдина її корисна властивість. Айва так само є загальнозміцнюючим, сечогінним, в’яжучим, противиразковим і протибактеріальним фруктом. Його свіжі плоди можуть використовуватись як засіб для виведення жовчі з організму.

Завдяки високій концентрації легко засвоюваного заліза в плодах, айва радикально покращує формулу крові, швидко відновлює гемоглобін і запобігає анемії. Спробуйте наступний рецепт – змішайте в блендері рівні частини плодів айви (без шкірки і насіння), курагу і мед. Отриману суміш слід зберігати в холодильнику і вживати тричі на день по столовій ложці. Це смачне зілля буде корисно для вагітних жінок, а також для людей, які працюють на шкідливих для здоров’я виробництвах або перенесли хірургічні втручання, що призвели до великої крововтрати.

Листопад, пізня осінь і на прилавках тут же з’являються яскраво-жовті плоди. Однак бажано звернути увагу на деякі критерії, за якими слід правильно обирати айву. Для початку переконайтеся, що фрукти великі, щільні, з рівномірною жовтою шкіркою без зелених плям. Не беріть айву з впадинами, інакше вона буде швидко псуватись. Нести додому фрукти рекомендуються в окремому пакеті, оскільки цей фрукт дуже чутливий до ударів. Айва може зберігатися до 60 днів. Єдине, що треба зробити – це загорнути кожен плід в поліетилен і поставити в холодильник. Чим довше фрукти лежать, тим стають смачнішими, духмянішими і м’якішим, в плодах збільшується вміст цукру та кислот, при цьому зникає терпкий смак.

У нашій кухні немає традиції готувати м’ясні страви з айвою, як, наприклад, в Марокко. Зате варення, компоти, випічка з айвою подобається багатьом. Джеми, пастила, мармелад з айви користуються великою популярністю у багатьох народів. Не випадково слово «мармелад» звучить португальською як «marmelada» і перекладається як варення виключно з айви.

Більшість плодів айви занадто тверді, щоб їсти їх в сирому вигляді , зате печена айва чудова. Тривала температурна обробка додасть цим азіатським фруктам червонуватий відтінок, від світло-рожевого до насиченого фіолетового, при цьому фрукти стають набагато солодшими і смачнішими.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!