Найбільший алмаз у світі

Найбільший алмаз у світі

25 січня 1905 року, в британській колонії Трансвааль (нині провінція в ЮАР) був знайдений найбільший в історії людства алмаз вагою 3106 карат (621,2 г).

Під час вечірнього обходу керівник копальні Фредерік Уелс помітив на стінці кар’єру крапку, що виблискує в променях заходу сонця. Крапка знаходилася на відстані 9 метрів від верхньої кромки кар’єру.

Незабаром працівники копальні витягнули алмаз розміром 10×6,5×5 сантиметрів. Пізніше вчені з’ясували, що алмаз був уламком крупнішого кристала, на жаль, не знайденого досі.

Свою назву – «Кулінан» – алмаз отримав на честь першовідкривача і власника копальні «Прем’єр» сера Томаса Кулінана. Камінь вражав не тільки розмірами, але і дивовижною чистотою, повною відсутністю мінеральних включень, пузирів і тріщин.

Камінь був настільки дорогим, що тривалий термін його ніхто не міг купити. Проте дорогоцінній знахідці знайшлося інше застосування: після Англо-бурської війни правителі Трансваальської республіки на знак примирення вирішили піднести дорогий подарунок королю Англії Едуардові VII . У 1907 році алмаз був куплений за 150 тисяч фунтів стерлінгів і подарований королю до дня народження. Сучасні експерти-геммологи вважають, що покупцям унікальний камінь дістався за безцінь: за цінами того часу його вартість складала не менше 8 мільйонів фунтів, а зараз вартість «Кулінана» прирівнюється до вартості 94 тон золота! Не багато, не мало – це 3,2 мільярада $.

Для переправлення алмазу до Англії була розроблена секретна операція. Для цього був орендований спеціальний пароплав, із спеціальною каютою-сейфом і безліччю вимуштрованої охорони. Але, якби навіть нахабні грабіжники спробували пограбувати судно, їх би чекав великий сюрприз – на кораблі був звичайний муляж «Кулінана». А справжній камінь був відісланий до Англії звичайною поштою і успішно прибув за призначенням.

Необроблений алмаз є досить непоказним, тому Подарунок британському королю не дуже сподобався і він порівняв коштовність зі звичайним склом. Пізніше було вирішено розбити кмінь на менші частини і огранувати. Для цього його відправили до Амстердама до знаменитих ювелірів братів Ашер. З каменем працював Йожеф Ашер із знаменитої голландської фірми «Й. Й. Ашер і ко». Він умів, як говорять, “відкрити” камінь. Для цього потрібно було знайти на поверхні алмазу місце, пришліфувавши яке можна заглянути всередину алмазу і визначити напрям одного єдиного удару, що дозволяє розчленувати камінь по вже наявних тріщинах і звільнитися від сторонніх включень в ньому.

У найкрупнішому алмазі Куллінан були тріщини, тому з нього не можна було виготовити один гігантський діамант. Майже півроку вивчав Йожеф Ашер унікальний алмаз Кулінан, перш ніж зробив на ньому ледве помітну подряпину. Після цього у присутності декількох знаменитих ювелірів, серед урочистої тиші Ашер приставив до подряпини на алмазі стамеску, ударив по ній молотком і… знепритомнів.

Найбільший алмаз у світі

Але розрахунок виявився правильним. Прийшовши в свідомість, Ашер ще кілька разів повторив цю операцію на виниклих від першого удару осколках алмазу Куллінан, отримавши у результаті 2 дуже крупних монолітних блоки, 7 середніх і близько сотні дрібних шматочків чистісінької води голубувато-білого кольору.

Одна з двох крупних частин алмазу Куллінан була у формі «груші», вагою 530,2 карата, і отримала назву «Зірка Африки» або «Кулінан-I». Сьогодні це — найбільший в світі діамант. Зараз він розташований у верхівці королівського скіпетра Великобританії.

Найбільший алмаз у світі

Другий уламок отримав форму «смарагду»; він важить 317,4 карата, носить ім’я «Кулінан-II» і прикрашає британську корону…

Найбільший алмаз у світі

З частин алмазу, що залишилися після обробки перших двох діамантів, було ограновано ще два крупні камені: «Кулінан-III», 94,4 карата, і «Кулінан-IV», 63,65 карата, і менш крупні діаманти, вони були названі «Малими зірками Африки».

Майже 4 роки пішло на огранку всіх алмазів з великого Кулінану.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!