Михайлівський замок – замок з привидами.

Михайлівський замок - замок з привидами.

На набережній річки Фонтанки стоїть величний палац, химерний силует якого заставляє пригадати споруди Середньовічної Європи. Це Михайлівський замок – “фортеця” царя Павла I, якого часто, особливо останнім часом, називають російським Гамлетом. Стіни російського палацу, що не відкрили і донині всіх своїх таємниць, бачили події не менш похмурі, чим Ельсинор – замок принца Данського.

Павло одна з самих неоднозначних, дивних і загадкових фігур російської історії. І його будинок, його замок дуже схожий на нього, життя обидвох оповиті легендами і міфами, вміст яких нагадує готичний роман або містичний трилер.

Палац був закладений 26 лютого 1797 року. Над проектом його офіційно працювали два архітектори Василь Баженов і Віченцо Тлінна, але був і третій – сам імператор, за переказами, вигадав декілька малюнків для нього. У рекордно короткі терміни, всього за три роки, замок був побудований. Назву ж своє він отримав на честь будинкової церкви, освяченої в день святого Михайла.

Петербурзький замок Павла I побудований на місці Літнього палацу Єлизавети Петрівни, створеного її улюбленим архітектором Растреллі. Саме у нім в 1754 році і народився майбутній імператор. Опісля сорок сім років він буде убитий на цьому ж місці, вже в новому палаці.

У XVIII столітті Михайлівський замок куди більше схожий на своїх середньовічних предків, якими марив цар. З усіх боків палац, що на короткий час відняв право називатися “Головною імператорською резиденцією” в знаменитого і прекрасного Зимового Палацу, був оточений водою. З півночі і сходу річки Миття і Фонтанка, а з півдня і заходу канали Церковний, і Вознесенський відокремлювали замок від останнього міста. Через цей “рів” в палац можна було попасти по трьох підіймальних мостах, що охоронялися вартовими і навіть гарматами. Але видима неприступність Михайлівського замку не врятувала його першого господаря. 1 лютого 1801 року Павло і його сім’я переїхали в новий палац, а вже в ніч з 11 на 12 березня імператор був убитий.

Є декілька легенд пов’язаних із смертю царя Павла. У одній з них фігурує і Михайлівський замок. Розповідає, що за декілька місяців до смерті імператора з’явилася в Петербурзі юродива, яка передрекла, що жити йому стільки років, скільки букв в написі над Воскресенськими воротами нового палацу. У біблейському афоризмі “ДОМУ ТВОЕМУ ПОДОБАЕТЪ СВЯТЫНЯ ГОСПОДНЯ ВЪ ДОЛГОТУ ДНЕЙ” сорок сім символів. Сорок сьомий рік йшов Павлу, коли він був убитий.

Михайлівський замок – втілення романтичної середньовічної фантазії ексцентричного царя, після вбивства, що сталося в його стінах, був приречений на сумну популярність. Дуже скоро похмурий замок, відразу після смерті імператора покинутий двором, став чи не найвідомішим в Петербурзі “будинком з привидами”, точніше з привидом. Примару царя Павла Петровича стали бачити нові мешканці палацу і перехожі, що помічали в його вікнах фігуру, що світиться.

У 1823 році в Михайлівський замок було поміщено Миколаївське військово-інженерне училище. З тих пір замок також стали іменувати Інженерним. У тому ж році підіймальні мости були прибрані, а канали засипані. Палац втратив значну частину своєї величі.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!