Цікаві факти про Антарктиду

Антарктида (в перекладі з грецької – “протилежність Арктиці”) – континент, розташований на самому півдні Землі, центр Антарктиди приблизно збігається з південним географічним полюсом. Площа континенту становить близько 15 млн км (з них 1,6 млн км. складають шельфові льодовики).

Цікаві факти про Антарктиду

Висота крижаного панцира, який покриває Антарктиду, досягає 2040 метрів, це в 2,8 рази більше середньої висоти поверхні всіх інших материков.Вблизи Південного полюса товщина крижаного покриву сягає 3800 метрів. Якби в Антарктиді не було льоду, середня висота континенту була б всього 410 метрів.

Антарктида – п’ятий найбільший і другий найменший континент на планеті, він розташований у Південній півкулі. Клімат там настільки холодний, що якщо кинути на лід шматок твердої сталі, він розіб’ється вщент. Це одна з головних причин того, чому це місце непридатне для житла.

Передбачається, що першим на лід континенту ступив капітан звіробійного судна Джон Дейвіс (John Davis), причаливший в 1821 році до району затоки Хьюз (Hughes Bay). Хоча багато вважають, що першопрохідцями на Антарктиді були Карстен Борхгревінк (Carsten Borchgrevink) і Леонард Крістенсен (Leonard Kristensen), які побували на континенті в 1895 році.

Антарктида – самий сухий, самий вітряний і найхолодніший континент. В Антарктиді, на російській станції «Восток», була зареєстрована максимально низька температура в світі – 89,2 ° C (-128,6 ° F).

Море Уедделла, розташована в Антарктиді вважається найчистішим морем у світі.

Цікаві факти про Антарктиду

Тимчасове населення Антарктиди коливається від 4000 чоловік влітку до 1000 осіб взимку.

Цікаві факти про Антарктиду

В Антарктиді більше 40 цілорічних дослідних станцій – з них п’ять російських: Беллінсгаузен, Схід, Мирний, Новолазарівська, Прогрес – і ще трьох колишніх радянських бази законсервовані, а інші вісім закриті.

Вчені довго гадали, яке походження дивного ділянки трави у вигляді двометрової букви М на одному з островів Антарктиди. За повідомленням чилійського дослідника, цю «букву» кілька років тому виклав польський учений з екскрементів пінгвінів на честь своєї коханої Магди.

В Антарктиді є два відомих діючих вулкана. Можливо, їх більше, проте, над поверхнею льоду видно піки тільки цих двох вулканів. Найзначнішою з них є гора Еребус (Erebus), вона розташована на шельфовому льодовику Росса (Ross Ice Shelf), в Східній Антарктиді.

Цікаві факти про Антарктиду

Це єдине місце на Землі, де можна знайти Імператорських пінгвінів. Це високі і великі із всіх видів пінгвінів. Також імператорські пінгвіни є єдиним видом, який розмножується під час антарктичної зими, тоді як пінгвін Аделі порівняно з іншими видами розмножується в самій південній частині материка. З 17 видів пінгвінів, 6 різновидів знаходяться в Антарктиді.

Антарктида ділиться на дві частини – Східну і Західну Антарктиду. Східна Антарктида, що займає 7 700 000 квадратних кілометрів (найбільшу частину континенту), – це високе плато, покрите льодом. Західна Антарктида, що охоплює 6 475 000 квадратних кілометрів, включає в себе архіпелаг з гірських островів, кожен з яких скутий кригою. Обидві частини цього континенту розділені гірським ланцюгом.

Якщо Ви будете свердлити лід на Антарктиді, то отримаєте довгий циліндр льоду, який вчені називають крижаним ядром. Такі крижані ядра використовуються дослідниками при вивченні Антарктики, дозволяючи повернутися на десятки тисяч років у минуле, надаючи цінну інформацію про клімат Землі протягом усієї історії

Найбільша наземна тварина Антарктиди – це кліщ, розмір якого достатньо великий, щоб побачити без мікроскопа. Йому вдається вижити завдяки тому, що він виробляє хімічні речовини, родинні антифризу, використовуваному взимку в автомобілях.

Самим «літнім» місяцем в Антарктиді є грудень. Саме в цей час відбувається зміна вчених на дослідних станціях.

Згідно з конвенцією про Антарктику, Антарктида не належить жодній державі.

Антарктида є телефонний код +682 і домен верхнього рівня. aq, а також прапор (білий континент на блакитному тлі) – але ні інституту громадянства, ні уряду немає, так як немає постійного населення.

Цікаві факти про Антарктиду

29 квітня 1961 року лікар шостий радянської антарктичної експедиції Леонід Рогозів відчув слабкість і болі в правій клубовій області, а також підвищення температури тіла. У відсутності інших лікарів він поставив собі діагноз – гострий апендицит – і прийняв рішення робити операцію по видаленню апендикса самому собі, так як не було ніякої можливості вилетіти зі станції. Рогозову асистували двоє працівників, які подавали інструменти і тримали дзеркало біля живота. За 1 годину 45 хвилин Рогозів виконав всі необхідні дії і благополучно завершив операцію.

Життя рослин в Антарктиді дуже обмежена, тут можна зустріти, головним чином, мохи та лишайники, а також деякі плаваючі рослини, що мешкають у внутрішніх морях.

Одним з цікавих фактів про цьому континенті є факт того, що Антарктида – це найкраще місце, де можна знайти метеорити. Судячи з усього, метеорити, що потрапили на антарктичний крижаний покрив, зберігаються краще, ніж у будь-якому іншому місці на Землі. Фрагменти метеоритів з Марса є найбільш цінними і несподіваними відкриттями. Ймовірно, швидкість звільнення з цієї планети повинна була бути близько 18 000 км/год, для того, щоб метеорит зміг досягти Землі.

Найбільш великий існуючий нині айсберг відколовся від шельфового льодовика Росс в Антарктиді 20 березня 2000 року. Його площа – 11 000 квадратних кілометрів, довжина – 295-кілометрів і ширина – 37 кілометрів. Айсберг йде на 200 метрів у глибину і підноситься над рівнем океану на 30 метрів.

У зимовий період (літо в північній півкулі) площа морських льодів навколо Антарктиди збільшується до 18 млн км, а в літній зменшується до 3-4 млн км.

В Антарктиді з льодовика Тейлора часом виходить Кривавий водоспад. Вода в ньому містить двовалентне залізо, яке, змішуючись з атмосферним повітрям, окислюється і утворює іржу. Це і надає водоспаду криваво-рудий колір. Однак двовалентне залізо у воді виникає не просто так – його виробляють бактерії, що живуть в ізольованому від зовнішнього світу водоймі глибоко під льодом. Ці бактерії зуміли організувати життєвий цикл при повній відсутності сонячного світла і кисню. Вони переробляють залишки органіки, а «дихають» трехвалентным залізом з навколишніх порід.

Це єдиний континент без часових поясів. Наукові спільноти в Антарктиді, як правило, дотримуються часу, що пов’язано з їх рідною землею, або звіряють час у відповідності з лінією поставки, яка забезпечує їх їжею і важливими речами. Тут ви можете пройти всі 24 часових пояси за кілька секунд.

Одним із самих цікавих фактів про Антарктиді є контраст між сухим кліматом і кількістю води (70 відсотків прісної води). Цей континент є найсухішим місцем на нашій планеті. Навіть у самої спекотної пустелі світу йде більше дощів, ніж у Сухих долинах Антарктиди. Насправді, на всьому Південному полюсі випадає близько 10 см опадів на рік.

Цікавий факт полягає в тому, що приблизно 200 мільйонів років тому Антарктида була єдиним цілим з Південною Америкою, Африкою, Індією, Австралією і Новою Зеландією на єдиному великому континенті під назвою Гондвана. Не було ніякого крижаного покриву, клімат був теплим, росли дерева, і мешкали великі тварини.

У водах Антарктики мешкають крижані риби, або белокровки. Це єдиний вид хребетних, в крові у яких немає еритроцитів і гемоглобіну – тому кров крижаних риб безбарвна. Їх метаболізм заснований тільки на кисні, розчиненому безпосередньо в крові. Така будова кровоносної системи дозволило белокровкам існувати в середовищі з температурою нижче точки замерзання води.

Цікаві факти про Антарктиду

В Антарктиді є річки. Однією з них є річка Онікс, яка забирає талі води на схід. Річка Онікс тече до озера Ванда знаходиться в Сухій долині Райт. За екстремальних кліматичних умов вона тече лише два місяці під час антарктичного літа. Її довжина – 40 км, і хоча тут ні риби, в цій річці живуть мікроорганізми і водорості.

В Антарктиці виявлено понад 140 озер які знаходяться під льодом, найбільше з них – озеро Схід, має довжину 250 км і завширшки 50 км. Озеро вміщує близько 5400 тис. км3 води.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!