Чому спартанці були найбільшими воїнами всіх часів?


Чому спартанці були найбільшими воїнами всіх часів?

Не можна заперечувати, що спартанці створили одну з самих вражаючих мілітаристських культур в історії: чоловіків виучували військовому мистецтву з восьми років і до смерті, і в армії панувала строга дисципліна. Битва при Фермопілах в 480-у році до н.е. по праву визнана одним з переломних моментів історії.
Але спартанці зовсім не були нехитрими, грубими і вільними воїнами, як це люблять показувати у фільмах. Як і всі успішні воїни, вони часто удавалися до військових хитрощів, зокрема, одними з перших зрозуміли важливість шпигунства. Імперія спартанців, хоч і не дуже велика, в порівнянні зі світовими імперіями, була все ж куди більша за сусідні держави.

В наші дні спартанці зображаються волелюбними людьми, навіть якщо цінували вони лише свою свободу і нічию більше. Втім, їх жінки володіли найбільшою свободою в порівнянні з жінками інших старогрецьких культур — уміли читати, писати, займалися спортом і могли володіти власністю. Найбільші воїни, що вижили в багатьох битвах, отримували владу і повну свободу.

Також спартанці практикували щось начеб євгеніки — якщо якогось воїна таврували як боягуза, то його дітям не дозволялося одружуватися і заводити своїх дітей. Якщо ж воїнові удавалося згодом виправдатися, заборони з нього знімали.

Ніщо із сказаного не відміняє величі спартанців, потужності їх армії і військових перемог. Просто коли ми говоримо про «мілітаристські суспільства», то відразу уявляємо собі соціум, заснований на честі, вірності, відданості загальній справі і свободі. Ймовірно, саме такими спартанці і рахували себе, але своє суспільство будували все ж не на ідеалізмі. Їх військова тактика була в першу чергу практичною і, до речі, єдиним вирішенням зовнішніх проблем.
Хоча воїнів учили, що вони зобов’язані бути мужніми, цей ідеалізм був для них більше, ніж просто мораллю: вибір був простий — ризикни життям і отримай все або збережи його і все втрать. Смерть для них була куди переважно ганьба, тому що ганьбу означало безкінечне презирство з боку співгромадян.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!