День святого Мікеля


У день святого Мікеля (Михаїла архангела) кожний скандинав поглядає на флюгер, укріплений над дахом його оселі, або заклопотано слинить палець і тикає ним у небо. Цього дня, як жодного іншого, важливо визначити напрям вітру – не дай Бог виявиться, що він дме з Півдня! Адже це попутний вітер для русалки, яка може прийти на пасовища – сетери – зі своїм стадом. А русалчине стадо зажерливе, воно запросто може винищити весь корм для домашньої худоби. Якщо і цього буде мало,  то безжальне стадо знищить і самих домашніх тварин. Ось чому і потрібно бути насторожі, а ніс тримати за вітром!

Та хоч і становить вітер у день святого Мікеля певну небезпеку, все-таки є у цей день і свої переваги. День святого Мікеля вважається днем перельоту журавлів, а це завжди чудове і хвилююче видовище.

На честь святого у цей день печуть спеціальний пиріг – мікк’єлекаке – і їдять його «жнивну» кашу із щойно зібраного урожаю. Оскільки на сетерах звичайно працюють  жінки, доглядаючи худобу і готуючи з молочних продуктів масло і сир, то їм теж випадає честь взяти  участь у процесі пастухів. Пастушки ідуть у долини зі стадами  тварин, прикрашених квітами. На підводах везуть величезні бочки з сиром і бринзою. З урочистого ходу і починається свято, а продовжується багатим частуванням, піснями і танцями, хороводами і …збиранням жолудів. Але навіщо святому Мікелю жолуді?

А річ у тім, що саме за жолудями у цих краях визначають, який буде урожай наступного року.  Якщо під деревами на жолудях, що впали, знаходять мух, то врожай буде «такий собі». Якщо по них повзає гусінь 2 комори будуть повні зерна. Гірше, якщо взагалі нічого не знаходять – це означає, що зернові будуть уражені хворобами.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!