Як ми засинаємо?


Кожна людина спить 1/3 свого життя, тобто близько 24 років. Сон є нашою найважливішою складовою, без якого не було б можливим наше існування. Але як же відбувається перехід від стадії неспання в світ сновидінь, або як ми засипаємо?

Точної відповіді на це питання немає, проте існує чимало теорій про те, як ми занурюємося в казкову країну під назвою сон.

Одна з них передбачає, що під час неспання в нашому організмі збільшується концентрація речовини аденозину, яка у свою чергу стимулює сон. Аденозин пригнічує клітини головного мозку – нейрони, відповідальні за його діяльність. Під час сну його кількість, зменшується і тому ми прокидаємося. Етанол (етиловий спирт) також пригнічує активність нейронів, тому він входить до складу багатьох снодійних.

Інша теорія є протилежністю першої. У ній йде мова про те, що під час неспання наш організм виснажується деякими речовинами, зокрема, кортізолом (його також називають гормоном стресу), які є генераторами бадьорого стану. При повному виснаженні ми засинаємо, а уві сні ці речовини знову поповнюються, після чого ми прокидаємося.

До моменту засинання:

1. У нашому організмі відбувається зниження активності мозку та рівня свідомості.

2. Сповільнюється серцебиття.

3. Знижується виділення із залоз (в тому числі і слізних, саме тому печуть очі).

4. Знижується чутливість органів відчуття.

Раніше існувало чимало хибних думок, які пізніше спростували наукою. Наприклад, раніше вважали, що сон настає через те, що до мозку перестають надходити імпульси від нашого тіла. Однак нічого подібного не відбувається.

Сон людини вивчають багато вчених, у тому числі і неврологи, і хоча залишається чимало питань, одне ясно точно, сон є найважливішою «функцією» організму, за відсутності якої людина просто помирає.

 

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!