Чому ми пчихаємо?


Будьте здорові! Ви напевно чули ці два слова після того, як чхнули. Чхання – це не що інше, як захисна реакція організму. Але чи замислювалися ви, чому ми чхаємо? Як виникає чхання і від чого захищається організм?

Для початку спробуємо зрозуміти механізм захисної реакції. Чхання відбувається при подразненні слизової оболонки носа пилом, мікробами та іншими частинками, які потрапляють туди при диханні. Організм, захищаючись від сторонніх тіл, здійснює потужний і різкий видих – пчіх, позбавляючись тим самим від них. Швидкість при цьому може досягати 170 км / год, кількість виведених частинок – 100 тисяч, а «радіус польоту» – 9 метрів. Зупинити процес чхання практично неможливо, оскільки це безумовний рефлекс, який ми набуваємо з народження.

Багато людей чхають від сонячного світла. Але відразу виникає питання: як світло може подразнювати слизову оболонку? Відповідь криється в простому: при попаданні яскравого світла в очі людини, збільшується вироблення слізних залоз, які, в свою чергу, потрапляють в носоглотку, дратуючи її. Ну, а далі ви знаєте – організм позбавляється від зайвої рідини чханням.

У нашому головному мозку є так званий «центр чхання». Він повністю відповідає за цей рефлекс, посилає команди деяким м’язам живота, грудей, діафрагми, які мають скоротитися для вчинення пчіха. Людина, у якої пошкоджений цей центр, втрачає здатність чхати. 

Чхання є важливою складовою імунної системи, яка допомагає нам позбутися шкідливих бактерій, пилу, і інших сторонніх речовин, здатних хоч якось зашкодити здоров’ю нашого організму.

 

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!