Найхимерніші озера


Високо в горах, найвище від усіх озер, розміщене судноплавне озеро Тітікака. Його максимальна глибина 370 метрів, довжина 203 кілометри, а площа – понад 8285 квадратних кілометрів. А лежить воно в Південній Америці, в Андах, на висоті 3812 метрів над рівнем моря. Одна з таємниць озера те, що збираючи води з безмежних гірських плато, вершини яких здіймаються на 5-6 тисяч метрів, воно жодної краплі не віддає за межі своєї гігантської чаші. Тітікака цілковито ізольована від усіх річок та морів і є одним з найширших безтічних високогірних озер світу.

Слово «Тітікака» означає «свинцева стіна». Місцеві жителі називають так найбільший із 36 островів озера, а саме озеро іменують Чуківіту. Плутанині в назвах завдячуємо іспанцям, які з’явилися тут у першій половині XVI століття.

Ще одна таємниця озера Тітікака – виникнення. Вчені висловлюють здогад, що колись воно було пов’язане з океаном і містилося з ним на одному рівні. Але за часів потужних тектонічних зведень озеро виявилося на висоті кількох кілометрів.

 

Найгарячіше озеру світу – невелике озеро на Синайському півострові, на узбережжі Червоного моря. Заміри температури води в озері показали, що біля поверхні вона +16 градусів, на глибині 6 метрів узимку – +48 градусів, а влітку – до +60.Від морського берега озеро розміщене на відстані приблизно тридцяти метрів і відгороджене від нього перемичкою із пористого черепашника, через який в озеро фільтрується морська вода. Солоність води зростає відповідно до глибини десь вдвічі й біля дна складає 90 проміле.

У Шотландії є озеро, яке називається Одинадцять. Ця дивна назва пов’язана з тим, що воно завдовжки одинадцять миль, у ньому одинадцять острівців, у його водах живе одинадцять видів риб і росте одинадцять видів рослин.

Восьме чудо світу – так називають індонезійці озера на острові Флорес. Аби побачити усі ці водойми, треба піднятися на вершину гори Келімуту, з якої відкривається незабутнє видовище: з одного боку видно озеро кривава-червоного кольору, з іншого – озеро блакитно-зеленого кольору, а ще з іншого – озеро з білою водою, як молоко…

Розгадка кольору озер проста – всі вони містяться в кратерах згаслих вулканів. Різне забарвлення їхнім водам надають розчинені солі мінералів. У червоний колір воду забарвлюють сполуки заліза, в білий та блакитно-зелений – різні сполуки сірки.

Озера з мінеральною водою. До мінеральних озер належать і деякі вулканічні озера. У східній частині острова Ява на Малайському архіпелазі, в кратері вулкана Іджен є велике гаряче озеро з водою молочно-бірюзового кольору – Кава Іджен. Озеро має в своїй чаші 40 мільйонів тонн суміші концентрованої соляної кислоти.

 

 

Але що найдивніше, – в кожному літрі цієї суміші містяться 5 грамів розчиненого алюмінію. Вчені підрахували, що загалом в озері розчинено понад 200 тисяч тонн цього металу. На острові Кунашир у кратері вулкана Головніна є озеро, насичене соляною кислотою.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!