Цікаво знати – Синя африканська ягода


Плоди Pollia condensata зберігають свій фантастичний колір десятки років, після того як їх зібрали.

Ці дрібні плоди неземного кольору належать рослині Pollia condensata, яка росте в лісах Ефіопії, Мозамбіку, Танзанії та деяких інших країн Африки. Вони неїстівні, однак через свій красивий колір, який тримається десятки років після того, як їх зібрали, плоди використовуються в декоруванні. Так, наприклад, зразок, зібраний у Гані в 1974 році Королівськими ботанічними садами Кью, досі має синє перламутрове забарвленням.

Чому ж ці плоди мають такий інтенсивний райдужний колір, не властивий іншим рослинам? Коли дослідники шукали відповідь на це питання, то з’ясували, що плоди зовсім не мають пігменту. Дивно, але замість пігментного фарбування, вони мають структурну, яку, як вважалося раніше, мають тільки тварини. Біологічні тканини плоду мають більш інтенсивний колір, ніж навіть крила метелика морфо.

Плоди Pollia condensata отримують свій колір завдяки дрібним целюлозним волокнах у клітинах їх зовнішньої оболонки. Ці волокна розташовані шарами товщиною в кілька сотень нанометрів, між якими різна відстань. В залежності від цих відстаней змінюється довжина хвилі відбиваного світла. А оскільки більша частина клітин відбиває світло в синій області спектру, ми бачимо плоди синього, переливчастого кольору.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!