Мова хамелеонів – мова кольору


Мімікрія – не головна причина, по якій хамелеони міняють своє забарвлення.

Довгий час вважалося, що хамелеони змінюють забарвлення свого тіла, щоб злитися з навколишнім середовищем. Однак головні причини зміни кольору інші. Хамелеони головним чином змінюють колір під впливом оточуючих факторів (освітлення, температура, вологість повітря та ін.) і… свого настрою.

Через особливості будови шкірних покривів хамелеони здатні змінювати забарвлення свого тіла зі світлого на темно-коричневе або навіть чорне. Причому, ці зміни можуть відбуватися як на всьому тілі рептилії, так і на окремих його ділянках. Іноді причиною зміни забарвлення можуть стати зовнішні подразники, наприклад температура, світла або вологість, а деколи – відчуття і почуття. Але найцікавіше те, що іноді забарвлення хамелеонів служить чимось на зразок повідомлення, яке вони прагнуть передати своїм побратимам.

Так, наприклад, найчастіше світло-зелений хамелеон Джексона демонструє своєму родичу-супернику невдоволення, коли змінює колір на бурий. І якщо після цього противник не бажає здаватися, самці починають боротися рогами. А самці пантерових хамелеонів починають змінювати своє забарвлення під час боротьби. В боротьбі пантерові хамелеони можуть приймати всілякі відтінки червоного і оранжевого кольорів.

Однак найбільші хамелеони – гігантські хамелеони – змінюють своє забарвлення аж ніяк не для суперництва. Самці цього виду зазвичай забарвлені скромніше самок, що, до речі, серед хамелеонів рідкість, але на час шлюбного періоду вони буквально «розцвітають» фарбами! А пустельні хамелеони використовують забарвлення свого тіла для терморегуляції. Так, вранці вони зазвичай набувають чорний колір для того, щоб більш ефективно поглинати тепло, а під час денної спеки стають сірими.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!