Як білки готуються до зими – чотири цікаві факти


В даний час білки в більшій частині Північної півкулі зайняті збиранням насіння і горіхів на зиму, однак більшість з нас мало що знають про це заняття білок. Пропонуємо вашій увазі декілька дивовижних фактів про підготовку білок до зими.

1. Роблячи запаси, білки приносять користь деревам. Як відомо, багато білок закопують жолуді в землю, щоб згодом їх викопати і з’їсти. Так, наприклад, одна каролінська білка здатна створювати кілька тисяч таких схованок з жолудями кожен рік. Втім, лише деякі з них вона потім зможе відшукати. Подібна ситуація сприятливо впливає на дерева. Білки збирають жолуді в основному під дубами, а ховають їх далеко від них. Таким чином, білка допомагає рослині розселятися на великі відстані.

2. Роблячи запаси, білки можуть також зашкодити деревам. Так, наприклад, червоні білки і білки Дугласа, поширені в Північній Америці, живляться переважно насінням із соснових шишок. Ці білки або поїдають знайдену їжу негайно, або запасають її в схованках в самих деревах. Зазвичай в таких «коморах» занадто волого, і у насіння мало шансів, щоб прорости. Білкам таке місце для запасів дозволяє майже завжди залишатися ситими в холодну пору року, проте дерева отримують менше шансів на відтворення. Варто також відзначити, що в дослідженні, опублікованому в 1995 році в журналі International Journal of Organic Evolution, кажуть, що дерева виробили способи «боротьби» з подібною поведінкою білок. Так, у Скелястих горах Північної Америки, де поширені червоні білки, шишки сосни мають насіння з більш товстою оболонкою і покриті великою кількістю смоли. Це робить їх менш доступними для білок. Крім того, дослідники виявили також, що в цих шишках набагато менше насіння, ніж у сосен цього ж виду в інших місцях, і вони мають меншу харчову цінність.

3. Білки сушать гриби на зиму. Одна з складових раціону червоних білок – гриби. Іноді вони вішають їх між гілок на деревах, щоб їх можна було з’їсти взимку. Також у таких грибах рідше з’являються личинки комах.

4. Білки розбираються в «садівництво» і добре знають те, що вони їдять. Так, сірі білки відрізняють жолуді червоного дуба від білого і зберігають кожні певним чином. Оскільки жолуді білого дуба проростають майже відразу, як вони потрапили в землю, то білки їдять їх негайно, оскільки пророслі жолуді втрачають свою харчову цінність. У той же час жолуді червоного дуба не проростають до весни, тому білки заривають їх для зимових «перекусів». А в 1996 році в журналі Animal Behavior було опубліковано дослідження, згідно з яким деякі білки прокушували зародки жолудів білого дуба, щоб ті не проростали, і закопували їх у землю подібно жолудям червоного дуба. Більш того, вчені були свідками того, як білки викопували деякі жолуді червоного дуба, які вони, ймовірно, не збиралися їсти взимку, прокушували їх зародки і знову закопували для зберігання до наступної зими.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!