Цікавий факт – ефект “мертвої води”


Якщо ви опинитесь в «мертвій воді», то навряд чи зможете зрушити з місця. Відомо чимало випадків, коли під час танення льоду невеликі судна потрапляли в «мертву воду». Щоб мореплавець не робив, судно втрачало швидкість або взагалі зупинялось, ніби якась невідома сила тримала його.

Вперше це дивне явище науково описав вчений і мандрівник Фрітьоф Нансен у 1893 році після того, як його корабель «Фрам» потрапив в «мертву воду» біля берегів півострова Таймир. Судну знадобилося більше чотирьох годин, щоб проплисти декілька морських миль, які за півгодини можна було б подолати на веслах.

Довгий час не було зрозуміло, як виникає «мертва вода». Проте сьогодні відомо, що це явище відбувається, коли шар легкої прісної води, не змішуючись, знаходиься зверху на більш важкому шарі солоної води. Ця «мертва вода» з’являється в північних фіордах Скандинавії, а також в деяких інших місцях під час танення льоду.

Невелике судно, яке опинилося в «мертвій воді» навіть з двигуном, включеним на максимальну потужність, буде повільно рухатися або ж зовсім залишатиметься на місці. Це так, оскільки гвинт судна сприяє утворенню хвиль у внутрішньому шарі. Поступово по ходу руху корабля коливання на межі між шарами наростає, і великі хвилі наганяють судно і уповільнюють його. Причому поверхня прісного  шару води  залишається практично нерухомою.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!