Дон-Жуан: найсолоніше озеро в Південній півкулі


Озеро Дон-Жуан – найсолоніше озеро в Південній півкулі, його солоність в кілька разів більше солоності океану.

У західній частині долини Райт в Антарктиді знаходиться найбільш солоне в Південній півкулі – озеро Дон-Жуан. Його солоність становить 402 проміле, що на 65 проміле більше солоності Мертвого моря і в 18 разів більше солоності океану. Як і інші гіперсолоні антарктичні озера, Дон-Жуан не замерзає, навіть коли його температура стає максимально низькою – -53°С.

Вперше озеро було виявлено в 1961 році вертолітниками Доном Ро і Джоном Хікі, в честь яких і було названо. Під час дослідження місцевості озеро було описано як місце виходу ґрунтових вод.

В сухій долині Райт, де знаходиться Дон-Жуан, дмуть сильні вітри і дуже сухе повітря, тому тала вода, яка утворюється від оточуючих льодовиків, випаровується і протягом тривалого часу концентрує в собі мінеральні речовини. Протягом мільйонів років у долині Райт, як і інших сухих долинах, зберігалися ці умови, завдяки чому весь цей час відбувалася концентрація солі разом з іншими мінеральними речовинами.

Варто зазначити, що площа і глибина озера Дон-Жуан змінюється з плином часу. Так, згідно топографічній карті, що видана в 1977 році, площа цієї водойми становила 0,25 км2, а пізніше вона зменшилась. Максимальна глибина Дон-Жуана була зафіксована в 1993-1994 роках, коли досягала 30 см. Однак у січні 1997 року глибина була близько 10 см, а площа становила лише кілька десятків квадратних метрів.

Цікаво, що на звання самого солоного в світі претендує і російське озеро Ельтон, солоність якого, за деякими даними, може досягати 500 проміле. Ця водойма розташована у Палласовському районі Волгоградської області. В даний час озеро має площу 152 квадратних км, а його найбільша глибина (навесні) становить близько 1,5 метра.

Про цю водойму було відомо ще при Івані Грозному, і тоді ж почався регулярний видобуток солі. Проте найбільш активно розробкою соляних озер зайнялися в часи правління Єлизавети I. Тоді були прокладені два соляних шляхи від озера Ельтон до Миколаївської слободи і до Покровської слободи, за якими і доставляли сіль у русські губернії.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!