Цікаво знати Ріо-Тінто – кисла ріка


За п’ять тисяч років до нашої ери, місцеві жителі – ібери і тартесіанці, а пізніше карфагиняни, добували на берегах річки Ріо-Тінто залізну руду, золото, срібло та мідь, які залягали досить близько до поверхні. Відкриті шахти і кар’єри покидали по мірі виснаження, переходячи на нові ділянки. Видобуток корисних копалин на протязі довгого періоду часу завдавав непоправної шкоди річці: ґрунти окислювалися, вода почала набувати насиченого червоного відтінку, а рівень кислотності Ріо-Тінто неминуче зростав.

Річка Ріо-Тінто знаходиться в Іспанії і бере свій початок високо в горах С’єрра-Морена. З плином часу  річка змінюється і на фоні зелені стає темно-червоного відтінку. Запах сірки, що виходить з води, настільки сильний, що перебиває аромат соснового лісу. Зміни  відбуваються і в хімічному складі – pH її вод становить від 1,5 до 2. Для порівняння, цей показник кислотності вище, ніж у концентрованого лимонного соку або побутового оцту. Навіть сильні тропічні зливи не в змозі змінити хімічний склад річки. Природно, в таких умовах може вижити далеко не кожен живий організм, і на сьогоднішній день місцеву флору і фауну населяють лише колонії бактерій.

Феноменом «кислої річки» не так давно зацікавилися вчені-астрофізики. Справа в тому, що такі ж бактерії-«екстремали», які живуть у річці та харчуються сульфідними сполуками заліза – відчувають себе як риби у надзвичайно кислому середовищі, можливо, знаходяться і на Юпітері. Вчені припускають, що під крижаною кіркою планети-гіганта, знаходиться океан з сильно окисленою водою, а в цих умовах цілком можуть жити бактерії, аналогічні мешканцям Ріо-Тінто.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!