Гора Сігірія – цікаво знати


Острів Шрі-Ланка повний загадок і таємничих місць, серед яких знаходиться гора Сігірія. Величне плато піднімається на 370 метрів над оточуючою її рівниною. Назва «Сігірія» має спірний переклад, але найчастіше вона розшифровується як «Левова гора». Довгий час це місце вважалось неприступним через круті схили, проте в кінці 18 століття мисливцям випадково вдалося потрапити на вершину гори, де перед їхніми очима відкрився незвичайно прекрасний краєвид – руїни давньої королівської фортеці.

У п’ятому столітті нашої ери старший син короля Датусени – Касапа, мав успадкувати престол, але батько вирішив віддати його молодшому синові – Магаллану. Через таку несправедливість серце Касап запалало ненавистю до батька, і він запроторив його в темницю, а у 447 році брав участь у його страті. Магаллану ж довелося сховатися в Південній Індії, щоб уникнути смерті від рук убивць, посланих Касап, однак він кипів жадобою помсти. В Індії Магаллан зібрав військо і мав намір повернутися і відібрати трон, який по праву належав йому. Знаючи про те, що його молодший брат неодмінно повернеться, Касапа вирішив побудувати столицю в самому важкодоступному місці. І він вибрав скелю Сігірія. В першу чергу архітектори короля розчистили місце навколо плато і побудували чудове місто, оточене прекрасними садами, в яких були чи не перші в світі фонтани.

Далі в скелі  була висічена величезна фігура лева, паща якого служила входом у фортецю. Лев – став і емблемою і форма залякування, саме тому архітектори вибрали цей символ для створення образу фортеці. Згодом були створені самі дивовижні сходи в світі: сходинки, вирізані вручну в горі між лапами, горлом і щелепами лева. Сходинки ведуть на вершину скелі, де одразу впадає в око тераса 1,7 га. Саме тут колись знаходився палац-цитадель. Він починався з «платформи» лева, від якого залишилися тільки лапи. За словами мандрівників, фронт палацу збудований з мармуру і оточений садами та водоймами був викладений дорогоцінним камінням.

Мандрівники також описують галерею з фресками і так звану «дзеркальну стіну», відполіровану з допомогою мінералу, які залишилися від верхнього палацу. Дана галерея, займає майже всю західну частину скелі, покриваючи поверхню висотою в 40 метрів і довжиною в 140. Тут зображено 500 жіночих образів, які мов  би літають у повітрі. Всі вони прикрашені багатими прикрасами, діадемами підтримують волосся і з квітами в руках. Фрески були покриті сумішшю яєчного білка і меду диких бджіл, саме тому вони зберегли свої яскраві кольори. Що стосується дзеркальної стіни, у свій час вона була настільки відполірована, що король, проходячи  вздовж неї, міг бачити своє відображення. Стіна була виконана з матеріалу, схожого на фарфор. Сьогодні вона списана віршами людей, які побували в цьому місці. Ці вірші на різні теми: кохання, іронія і різного роду особисті досліди. Наприклад, тут добре збереглися рядки, написані чиєюсь рукою у VIII століття. Але на сьогоднішній день писати на стіні суворо заборонено.

За 18 років правління з вершини скелі Касапа уявив себе господарем всесвіту. Впевнений у своїх силах, він послав звістку братові, який повернувся з Індії з військом, що хоче битися з ним на рівнині. Але рішення виявилося фатальним. В самому розпалі битви, слон Касап дуже втомився і рушив до найближчого ставку, щоб напитися води. Армія вирішила, що король рятується втечею і почало відступати. Залишившись на самоті, Касапа перерізав собі горло. Магаллан зруйнував цитадель, знищивши сліди колишнього господаря, і, взявши владу в свої руки, відновив столицю в Анурахапуре.

Руїни палацу Сігірії були виявлені в середині 19 століття англійським мисливцем. Але проаналізувавши метеорологічні дані з 1895 року, з’являються деякі нестиковки. В цьому регіоні країни вітер і дощ двох мусонів зупиняли польові роботи максимум на 8 місяців в році. Лютий-березень – єдині місяці, коли будівельні роботи можливі. Таким чином виходить, що з 18 років правління Касап залишається тільки 5 років на будівництво, і це включаючи такі колосальні роботи як: розчищення місцевості, транспортування мармуру, виготовлення цегли, будівництво галереї і дзеркальної стіни, підготовка скелі для нанесення живопису, робота на вершині скелі, не кажучи вже про будівництво біля підніжжя плато. Навіть якщо уявити, що були задіяні тисячі робітників, то виконання грандіозних робіт в такий короткий термін практично не можливе.

Не так давно було висловлено інше припущення щодо походження цього загадкового комплексу на горі Сігірія, до якого схиляються все більше дослідників. Справа в тому, що крім руїн будівель часів Касап були виявлені і інші споруди. В районі острова Шрі-Ланка особливо багато було буддійських печерних монастирів, де проповідували культ Махаяни. Вважають, що ці величні будівлі, споруджені Касап, є підношенням ченцям Махаяни, а численні фрески зображують сцени з участю Тари – матері всіх Будд.

Тим не менш, скеля Сігірія вважається одним з найбільш важливих урбаністичних будівель тисячоліття. План цього місця дуже хитромудрий і відображає багату уяву його творців. Тут поєднуються ідеї симетрії і асиметрії, створених як рукою людини, так і самою природою.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!