Їх називають торнадо…торнадо або смерч


Можливо, вам доводилося бачити, як досвідчені курці випускають ротом у повітря димові кільця. Певна річ, не раджу вам наслідувати їх, але це простий приклад утворення смерчів. Отже, для початку, розберемось, як виникають такі кільця. Для цього, до речі, зовсім не обов’язково використовувати тютюнові вироби. Можна провести дослід з ящиком, в одній із стінок якого зроблено отвір діаметром 10 сантиметрів. Протилежну стінку необхідно зняти і затягнути пружною плівкою. Якщо тепер наповнити ящик “димом”, скажімо, від “сухого льоду” і вдарити по плівці, то з отвору вискочить туманне кільце, що крутиться. 

Виникають такі кільця від завихрення повітря біля країв отвору. Утворені таким чином “закрутки” здатні певний час зберігати форму кільця. Трохи повправлявшись, можна досягти того, що кільця доганятимуть одне одного, зіштовхуватимуться або проходитимуть одне крізь одне.

Часто і в пустелях повітря, піднімаючись вгору, закручується, втягуючи в себе пилюку і пісок. Це майже ті ж смерчі. Буває, що вони досягають кількох десятків метрів у товщину і сотень – у висоту. Такі велетенські смерчі, звані в Північній Америці торнадо, здатні наробити чимало лиха. У них вистачає сили, щоб перевертати машини, переносити будівлі. 

Ви й самі можете зробити невеликий смерч, якщо витягнете корок з ванни, де приблизно 10 см води.
Цікаві факти. В квітні 1974 року в південній частині Сполучених штатів Америки встановлено рекорд за кількістю смерчів за одну добу – 148 нещасть.

В Україні ж смерч було зареєстровано у 1948 році. Він пронісся над селами Донецької області та скинув 7 вагонів пасажирського потяга з колії. Ширина смерча при основі сягала 30 метрів.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!