Що таке омела?


У багатьох будинках Європи та Сполучених Штатів на Різдво вивішується гілка омели. Цей звичай сягає давнини. Кельти, мешканці Британських островів, були суворо організовані під керівництвом жерців – друїдів. Останні вчили: все, що росте на дереві – дар небес. Серед найсвященніших дарів була омела. Друїди відрізали омелу злотим ножем і вішали над входом у житло, щоб захиститися від злих духів. На їхню думку, лише щастя могло пройти під омелою. Серед скандинавів омела також вважалася символом талану і захисту від злих духів. Вони збирали її під час зимових свят і кожна родина одержувала гілочку, аби повісити над входом у свій дім.

Омела – рослина незвичайна і у ті далекі часи вона дивувала людей. Омела росте не на землі, не на скелях, а на інших рослинах. Насінина омели потрапляє на гілку іншої рослини. Вона росте і поступово досягає кори гілки. В майбутньої омели утворюється відросток, схожий на присоску. Наступного сезону з цієї присоски виростають корінці, які поступово вростають і впиваються в гілку – між корою та деревиною. Омела – рослина-паразит, вона з часом висмокче з дерева, на якому живе, всі соки.

Ягодами, які ростуть на омелі, ласують птахи. Вони ними не лише живляться, а й переносять насінини: коли вони дзьобають ягідку, вона прилипає їм до дзьоба. Стараючись позбутись її, птахи труться об дерева, розносячи насіннячко.

Омела росте в тропічних і субтропічних районах Америки, Азії, Африки, Австралії, в Європі, там, де помірно тепло, на Далекому Сході, на Кавказі. Одні види омели віддають перевагу листяним деревам – дубу, тополі, груші, яблуні, інші – хвойним деревам – ялиці, сосні, модрині.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!