Цікаво, чому опадає листя?


В широтах помірного клімату осінь посідає місце між літом – періодом найбільшої активності живих істот – і зимою – періодом завмирання життя. Осінь – дуже відповідальний період у житті природи, коли її сили мобілізовані для продовження життя.

Одна з прикмет осені – листопад. Спершу зелене листя жовтіє і стає багряним, а тоді, легко занесене поривами вітру, злітає з дерева. Ви, певна річ, розумієте, що відбувається це не випадково. Листя рослин виконує, мабуть, одну з найважливіших функцій в біосфері: використовуючи енергію сонця, воно синтезує корисні речовини та виділяє кисень. Проте, це може можливо лише в тому разі, коли сприяє погода – на вулиці тепло, волого і світло.

Рослина з активно працюючим, коли холоднішає, стає дуже вразливою. Оскільки для фотосинтезу потрібна велика кількість води, при зниженні температури повітря і ґрунту холод здатний згубити незахищену рослину, перетворивши воду в її клітинах на лід. Щоб цього не сталося, рослини позбуваються надмірної вологи і скидають листя.

Листопад спостерігають в передзимовий період та в зоні сухих субтропіків, хоча температура там не падає нижче нуля. При цьому скидання листя забезпечує захист рослин від обезводнення, адже зима там – період засушливий. Таким чином, однаковий спосіб захисту у рослин може спостерігатись внаслідок дії різних несприятливих факторів – як холоду, так і засухи.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!