Яким чином тварини пустель витримують спеку?


Вдень температура повітря в пустелях часто перевищує 40 градусів, а піску – 70. Одна з серйозних проблем для мешканців пустелі – не загинути від перегрівання. У звичайних умовах для охолодження тіла багато тварин посилено випаровують воду, але в пустелі це недозволена розкіш. Стратегія виживання в умовах пустелі вироблялась протягом мільйонів років і в різних тварин вона набула різних форм. А, проте, для більшості тварин характерні підвищена активність у нічний час і перечікування денної спеки в укриттях.

Протягом дня змії та ящірки, що мешкають у пустелі, зариваються в пісок. Вони досягають того шару ґрунту, де температура не спричиняє перегрівання. У цих рептилій є спеціальні складки шкіри, які захищають очі й дихальні шляхи від попадання піску.

Багато видів гризунів та безхребетних риють глибокі нори, де температура відносно сприятлива і не має значних коливань протягом доби. Такі нори риє скорпіон і відсиджується в них до настання нічної прохолоди. В сутінках  він вибирається нагору й починає полювання. Так само поводяться пустельні мурахи, які мають підземні житла.

У пустелях Північної Африки і на Аравійському півострові мешкає маленька лисичка феньок. День вона відсипається з численними виходами, а вночі йде на полювання. Звірятко дуже спритне, воно добре бігає, а в разі небезпеки може швидко заритися в пісок. Особливістю, що вирізняє цю невеличку пустельну лисичку, є її величезні вуха. При довжині тіла 40 сантиметрів і масі близько півтора кілограма довжина її вух сягає 15 сантиметрів. Уночі такі вуха допомагають успішно полювати, вловлюючи навіть найменше шарудіння. Здобич цього звірка – сарана, ящірка, дрібні пташки, їхні яйця. Але такі вуха потрібно не лише для полювання. Завдяки великій площі й розвиненій системі кровоносних судин вони чудово виконують функцію радіаторів, допомагаючи звірятку охолоджуватись. 

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!