Як впливає гравітація на живі організми?


Коли ми говоримо про умови існування організмів на Землі, то дуже рідко згадуємо про такий важливий фактор, як гравітація. А втім, саме вона зумовлює багато що в житті живих істот: розміри і будову, швидкість обмінних процесів і розповсюдження. Значною мірою подібну неуважність можна пояснити постійністю сили земного тяжіння.

Усе живе здійснює безперервну боротьбу з гравітацією, проте за різних умов її вплив виявляється по-різному. У воді і сили не такі потужні, тут вплив гравітації на організми зменшується.  У результаті цього водяні тварини і рослини мають менш міцні силові елементи.  Саме через це кити мають такі величезні розміри і порівняно невеликий скелет, що становить усього лише 10% від загальної маси тіла. Втім, потрапивши випадково на суходіл повною мірою зіткнувшись із гравітацією, цей велетень стає геть безпомічним. Перейшовши на суходіл, рослини і тварини зіткнулися зі збільшеним впливом сили тяжіння. Для наземних форм знадобилися більш міцні силові елементи в будові їхніх організмів, більш інтенсивні обмінні процеси, а отже, більше їжі і кисню. З появою життя на нашій планеті у найпримітивніших істот з’явилася здатність визначати своє положення в просторі, орієнтуючись на силу ваги. У тварин навіть з’явилися спеціальні органи рівноваги. Вони вкрай потрібні риба і медузам, молюскам і черв’якам, птахам і ссавцям.

У рослин спеціальних органів рівноваги не виявлено, а, проте, вони можуть дуже точно визначати напрямок до центру Землі. Орієнтуючись на нього, маленький корінчик пророслої насінин поривається в глиб ґрунту, а стебельце з листячком –  на поверхню, до сонця. Такі властивості руху рослин дістали назву позитивного і негативного геотропізму. А ось у космосі, на борту космічних станцій, рослини, збиті з пантелику невагомістю, переставали рости. Тільки коли створити штучну силу ваги, рослини починають рости.

Погано почуваю себе в невагомості і тварини – учасники космічних експериментів. Та й людині під час тривалих космічних польотів потрібно навантажувати себе фізичними вправами, бо інакше її організм так ослабне, що не витримає зустрічі з гравітацією при поверненні на Землю.

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!