Помилка Колумба. Легенда роду Сирен


Відомо, що великий мандрівник Христофор Колумб помилився, переплутавши Америку з Індією. Але, як з’ясувалося з його суднових журналів, він помилився не лише в цьому. “Спостерігав за трьома морськими дівами, – цілком серйозно написав він. – Утім, не такі вони й гарні, як їх малюють”. Колумб не сумнівався, що істоти, яких він зустрів у водах Карибського моря, були морськими дівами, або, інакше, сиренами. Насправді великий мореплавець бачив ламантинів. Важко уявити, як взагалі можна було прийняти цих огрядних балкитно-сірих тварин із зморшкуватою шкірою за красунь – морських дів із давньої легенди. Однак, міф, якому вже близько трьох тисяч років, успішно дожив до наших днів. Легенда настільки вкоренилася в літературі і в морських оповідях, що родину ламантинів та їхніх родичів дюгонів було названо Sirenia. Це й означає сирени, або морські діви.

 

Ймовірно, що початок легендам про морських дів поклав Гомер, описавши солодкоголосих сирен у своїх творах. В еволюційному ряді ссавці роду ламантинових містяться між китоподібними та ластоногими. У прадавні часи предки ламантинів жили на суходолі, а потім перебралися у воду. 

Ламантини зберегли деякі ознаки наземних тварин. Вони мають легені і кінцівки, що перетворилися на ласти. Проте, на суходолі ці сімсоткілограмові велетні геть бозпорадні. Вони не здатні пересуватися навіть повзячи, як це роблять тюлені або калани. З іншого боку, ламантини, на відміну від китів, здатні вибратися з мілини у відкрите море.

 

Дитинчат самка ламантина народжує у воді. Після появи потомства самець не залишає сім’ю. Вони дуже дбайливі батьки. Мати вигодовує єдине дитинча молоком і, коли воно стомлюється, дозволяє йому кататися на собі верхи. Ламантини – переконані вегетаріанці і поглинають на мілководді велизезну кількість водоростей. Одна тварина з’їдає за день не менш як 30 кілограмів рослинності. Ненажерливість ламантинів стала людині в пригоді. Наприклад, у Тайвані ламантинів використовують для очищення від водоростей зрошувальних каналів на цукрових плантаціях. При годівлі ламантин послуговується своїми ластами, як людина руками, у всякому разі дуже схоже. Можливо, саме через це і виник міф про морських дів. 

 

За своєю вдачею сирени належать до найсумирніших тварин. У неволі легко приручаються і поводяться дуже довірливо. Лише в тих частинах світу, де їх нещадно винищували заради м’яса та жиру, сирени стали полохливими. Колись на ламантинів активно полювали, але тепер убивати їх заборонено. 

 

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!