Що таке «ім’я» і з чим його їсти?


У мовознавстві є розділ, що вивчає власні імена. Називають його антропонімікою. Чимало науковців працювало, розвиваючи цю царину, адже у власних іменах відбивається історія народів, їхній побут, соціальний уклад. Вивчаючи стародавні рукописні книги, церковні грамоти, весільні акти й інші документи минулого, науковці раз у раз роблять дивовижні знахідки.

Так, скажімо, в Україні з давніх давен поряд з іменами, що давалися під час хрещення, люди мали прізвиська, що вживалися, може, навіть частіше, ніж самі імена. Прізвиська ставали прізвищами, що дійшли до нашого часу. Особливо вражають, зворушують і навіть веселять козацькі прізвища: Затуливітер, Підопригора, Нетудихата, Неїжмак, Непийпиво, Куйбіда. А, скажімо, в рукописних документах Московщини XV-XVII ст. можна надибати такі імена, як Дурак, Істома. Науковці пояснюють це тим, що люди на той час і на тих глухих теренах були вельми забобонними. Такі імена давалися начебто для обману нечистої сили.

 

У давні часи стародавні єгиптяни вірили, що ім’я – це символічне відображення душі. Мешканці долини Нілу вважали, що ім’я сильно впливає на його носія, формує його долю. Цим науковці пояснюють звичай єгиптян давати два імені: одне – “мале”, для повсякденного вжитку, а інше – “велике”, що зберігалося в таємниці для сторонніх. Давні римляни вірили, що ім’я – ключ до долі його власника. До речі, написання імені догори дригом вважалося магічним прийомом, здатним змінити людське життя.

Чи існує насправді зв’язок між ім’ям людини, її вдачею та долею? Щоб установити цю залежність, потрібно проробити докладну роботу – зібрати й зіставити сотні, а то й тисячі відомостей про життя людей з однаковими іменами.

Проте, вже сьогодні відомо, що ім’я здатне впливати на нервову систему, на здоров’я того, хто є його носієм. В Англії дослідники, спираючись на медичну статистику, дійшли цікавого висновку. Виявляється, втричі частіше потерпають від серцево-судинних захворюваня люди, чиї імена починаються з літер останньої третини алфавіту. А вчені Чиказького університету завдяки статистиці з’ясували, що до нервово-психічних розладів схильні та, хто в подарунок від батьків дістав чудернацькі імена. так, батьки з Нового Орлеану назвали своїх трьох дітей Му, Бу і Гу. З дітей постійно глузували однолітки, безперестанне очікування образ вплинуло на їхню психіку. 

Відомо, що різна музика по-різному впливає на людину. Є припущення, що й власні назви можуть впливати на людей по-різному. Щоправда, ніхто ще не пояснив, як це відбувається. Дослідники мають лише непрямі докази зв’язку людини з її ім’ям, однак до науково обґрунтованих висновків ще далеко.

 

 

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!