В Канаді є область з меншою гравітацією, ніж всюди на Землі


В Канаді є область з меншою гравітацією, ніж всюди на Землі

У 1960 році, коли учені почали вивчення гравітаційного поля Землі, передбачалося, що гравітація має бути однаковою всюди на планеті, проте виявилося, що вона може змінюватися залежно від місця. Наприклад, в Канаді є деякі райони, де гравітація менша — зокрема, недалеко від Гудзонової затоки.

По одній теорії, причина цього полягає в конвекції в мантії Землі. Мантія — це шар породи, званою магмою, розташований приблизно в 100–200 км. під поверхнею Землі. Температура магми надзвичайно висока, і за рахунок постійного руху, який ми, знаходячись на поверхні, не відчуваємо, в ній створюються конвекційні потоки. Конвекція зміщує плити літосфери ближче до центру Землі, що знижує масу породи в цій області і, як результат, і гравітацію.

За іншою версією, причина в крижаному щиті Лаврентід, який раніше покривав значну частину сучасної Канади і північ Сполучених Штатів. Товщина крижаного покриву в середньому досягала 3,2 км., а в двох районах Гудзонової затоки — 3,7 км. Ця область із-за льодовика була раніша дуже важкою. 10 000 років тому Лаврентід розтанув, залишивши після себе глибоку западину в Землі. Щоб краще уявити собі, що ж сталося, уявіть хлібну мякоть, на яку ви натискаєте пальцем. У хлібі утворюється ямка. Якщо ж ви приберете палець, то через нетривалий час і ямка зникне. Приблизно те ж саме відбувається і у випадку з Гудзоновою затокою. Необхідно, правда, врахувати той факт, що поверхня Землі відновлюється дуже повільно, приблизно на 1,5 см в рік, а область Гудзонової затоки зараз має меншу масу, оскільки раніше рівновага досягалася за рахунок льодовикового щита, нині зниклого. А раз маса менша — менше і гравітація.

В Канаді є область з меншою гравітацією, ніж всюди на Землі

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!