Хмарочос, який згодом став символом Нью-Йорка


Хмарочос, який згодом став символом Нью-Йорка

У 1930 році в східній частині Манхеттена був побудований хмарочос, який згодом став справжнім символом Нью-Йорка. Мова йде про Крайслер Білдінг (Chrysler Building). Будівля, розташована на перетині Лексінгтон Авеню і 42-ої вулиці, раніше належало Chrysler Corporation, а зараз хмарочосом володіють відразу дві компанії – Abu Dhabi Invest Council і Tishman Speyer Properties.

Ініціатором будівництва такого хмарочоса став сенатор Вільям Х. Рейнольдс, який звернувся за створенням проекту споруди до архітектора Вільяма ван Элену. Коли проект нарешті був готовий, ним зацікавився президент автомобільної компанії Chrysler Уолтер П. Крайслер.

В цей час автомобільна компанія стрімко розвивалася, і її президент був вкрай зацікавлений у будівництві хмарочоса, так як планував розмістити тут штаб-квартиру компанії. Уолтер Крайслер повністю фінансував будівельні роботи, що дозволило звести хмарочос в найкоротші терміни.

Середня швидкість будівництва становила приблизно 4 поверху на тиждень. Нью-йоркські будівельники трудилися не покладаючи рук, так як були зацікавлені ідеєю побудувати найвищий хмарочос у світі!

Хмарочос, який згодом став символом Нью-Йорка

Цікаво, що коли роботи над Крайслер Білдінг були майже завершені, будівля зрівнялася по висоті з ще одним нью-йоркським хмарочосом за адресою Уолл-стріт, 40. Архітектором цього будинку був Крег Северанс. Колись Вільям ван Елен і Крег Северанс були добрими знайомими, однак незабаром між цими двома пробігла чорна кішка і їх шляхи розійшлися.

В результаті, на момент завершення робіт над Крайслер Білдінг Северанс вирішив прилаштувати до свого хмарочосу ще кілька поверхів, щоб залишити свого колишнього приятеля з носом. Проте Вільям ван Елен дізнався про його плани і домігся дозволу про будівництво на даху Крайслер Білдінг 38-метрового шпиля з нержавіючої сталі. Завдяки цьому саме будівля ван Елена стало найвищим у світі!

На жаль, тріумф архітектора був недовгий. Вже через рік звання найвищого хмарочоса в світі перейшло до Эмпаир-стейт-білдінг. Крім того, компанія Chrysler не оцінила бажання Вільяма ван Елена зробити будівлю-рекордсмен, так як витрати на зведення нержавіючого шпиля були по-справжньому колосальні. В результаті, архітектор залишився без гонорару!

Довгі роки безліч експертів сходилися на думці, що хмарочос Крайслера має вже занадто легковажний дизайн. Особливо багато негативу було з-за статуй сріблястих орлів, які перебувають на даху будівлі. Однак, незважаючи на негативні відгуки експертів, простим людям дуже подобався строгий стиль споруди і його гігантський шпиль.

Пройшли роки, і вже експерти визнали Крайслер Білдінг найгарнішою спорудою на Манхеттені і одним з найкрасивіших хмарочосів Нью-Йорка. Сталося це в 2007 році.

Сьогодні 77-ми поверхова будівля висотою в 319 метрів все також вважається справжнім символом Нью-Йорка. Побачити хмарочос можна в ряді різних фільмів (“Армагеддон”, “Учень чародія”, “Люди в чорному 3”), а також в комп’ютерних іграх (GTA 4, Parasite Eve).

Якщо матеріал вам сподобався, розкажіть про нього друзям. Дякуємо!